شرکت‌های حامی مستقیم اشغالگری اسرائیل را بشناسید

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، بسیاری از سایت‌ها و سازمان‌های فعال در پویش‌های جهانی تحریم، فهرستی از شرکت‌های صهیونیستی یا شریک در اشغالگری رژیم اشغالگر اسرائیل را منتشر کردند، آن هم در شرایطی که درخواست‌ها در کشورهای اسلامی برای تحریم اقتصادی اسرائیل و اعمال فشار بر اقتصاد این رژیم و شرکت‌های حامی آن شدت گرفته است.

فهرستی از محصولات و برندهایی که در بازارهای جهانی یافت می‌شوند و به طور مستقیم از اشغالگری اسرائیل و شهرک‌سازی و آپارتاید این رژیم و آوارگی فلسطینیان حمایت می‌کنند، در وب سایت جنبش تحریم BDS منتشر شده که در ادامه آمده است:

اچ پی

شرکت اچ پی، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چند ملیتی و فعال در زمینه فناوری اطلاعات است که به استفاده اسرائیل از سیستم شناسایی بیومتریک برای محدود کردن رفت و آمد فلسطینی‌ها کمک می‌کند.

شرکت‌های دارای برند HP فناوری‌هایی را ارائه می‌کنند که اسرائیل از آن برای حفظ آپارتاید، اشغالگری و شهرک‌سازی علیه مردم فلسطین استفاده می‌کند.

زیمنس و نکسانز
شرکت آلمانی زیمنس، در پروژه آپارتاید اسرائیل و شهرک سازی‌های غیرقانونی اسرائیل نیز شریک است آن هم از طریق ساخت خطوط اتصال که شبکه برق اسرائیل را به شبکه برق اروپا متصل می‌کند و به شهرک‌های غیرقانونی ایجاد شده در زمین‌های فلسطین اجازه می‌دهد از تجارت برق تولید شده از گاز فسیلی بین اسرائیل و اتحادیه اروپا بهره‌مند شوند.

همچنین مشخص شده که شرکت خدمات برق نروژی نکسانز Nexans اخیراً قرارداد بخش کابل‌های اتصال رژیم صهیونیستی را منعقد کرده است . در 19 ژوئیه، Nexans در وب سایت خود اعلام کرد که این خط در اعماق بیش از 3000 متر از کف دریای مدیترانه امتداد خواهد داشت. کابل های زیردریایی به صورت عمده در تاسیسات شرکت Nexans در Halden (نروژ) و Futtsu (ژاپن) ساخته می‌شوند و توسط کشتی های کابل کشی پیشرفته Nexans Aurora و Nexans Skagerrak نصب می‌شوند.

شرکت بیمه آکسا
شرکت فرانسوی فعال در حوزه بیمه آکسا، در بانک‌های رژیم صهیونیستی سرمایه‌گذاری می‌کند که سرقت زمین‌ها و منابع طبیعی فلسطین را تامین مالی می کنند.

جنبش BDS توصیه می‌کند از خرید بیمه نامه با AXA خودداری کنید، یا اگر در حال حاضر بیمه نامه‌ای با آنها دارید، سعی کنید آن را لغو کنید.

در 14 ژوئن، بیانیه کمیته ملی فلسطین برای بایکوت اسرائیل (BNC) اعلام کرد که شرکت بیمه چندملیتی فرانسوی AXA به سرمایه گذاری 15.6 میلیون دلاری در بانک‌های اسرائیل، بانک هاپوالیم (6.53 میلیون دلار)، بانک لئومی (5.63 میلیون دلار)، بانک دیسکونت (3.08 میلیون دلار) و بانک مزراحی تفاهت (600 هزار دلار) ادامه می‌دهد.
شرکت پوما(Puma)
پوما حامی مالی فدراسیون فوتبال رژیم صهیونیستی است که شامل تیم‌هایی از شهرک‌های غیرقانونی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین است.
پوما به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پوشاک ورزشی در جهان و تنها حامی بین‌المللی فدراسیون فوتبال اسرائیل است که به گفته دیده‌بان حقوق بشر، شامل باشگاه‌های فوتبال مستقر در شهرک‌های غیرقانونی اسرائیل است.

بر اساس گزارش BDS، دارندگان مجوز انحصاری فعلی و قبلی پوما در اسرائیل در شهرک‌های غیرقانونی صهیونیست‌نشین فعالیت دارند.

حمایت پوما از فدراسیون فوتبال رژیم صهیونیستی حمایت از دخالت مستقیم آن را در نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی محسوب می شود و به سیستم شهرک‌سازی اسرائیل اجازه ادامه و گسترش می‌دهد.
شرکت‌های سودا استریم (SodaStream ) و ادن اسپرینگز(Eden Springs)
به گفته جنبش‌های تحریم رژیم صهیونیستی، سودا-استریم، کمپانی تولید دستگاه‌‌های خانگی تهیه آب و نوشابه گازدار در اسرائیل در سیاست این رژیم برای آواره ساختن شهروندان بومی فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی النقب نقش داشته و شریک دیرینه این رژیم در بدرفتاری و تبعیض علیه کارگران فلسطینی بوده است.

Eden Springs نیز همچنین در بسیاری از کشورهای جهان آب معدنی می فروشد و یک کارخانه آب معدنی در بلندی‌های جولان اشغالی سوریه راه اندازی کرده است.

میوه‌ها و سبزیجات اسرائیلی

صادرات عمده اسرائیل میوه‌ها و سبزیجات هستند که در زمین‌های غصب شده از فلسطینی ها کشت می‌شوند. صادرات اصلی اسرائیل شامل خرما، آووکادو و فلفل رنگی است.
در حالی که قوانینی وجود دارد که همه بازرگانان و واردکنندگان را ملزم می‌کند که برچسب کشور مبدا را روی کالا بگذارند، گاهی اوقات محصولات اسرائیلی با دستکاری در داده‌های کشور مبدأ از طریق یک کشور واسطه به کشورهای عربی صادر می شود.
کاترپیلار(CAT) و آهاوا( Ahava)
نیروهای اشغالگر از بولدوزرهای شرکت صنایع سنگین آمریکایی کاترپیلار CAT برای تخریب منازل فلسطینی‌ها و مزارع آنها استفاده می‌کنند و همچنین از آنها در جرایم اسرائیل در غزه استفاده کرده است. این شرکت یک بولدوزر مستحکم را به طور خاص برای ارتش اسرائیل طراحی کرده است.

لوازم آرایشی آهاوا نیز به منابع طبیعی که به طور غیرقانونی از سواحل بحر المیت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین استخراج می‌شود، متکی است. این یکی از شناخته شده ترین شرکت های صادرکننده اسرائیلی در جهان است، زیرا محصولات آن نه تنها در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد، بلکه از طریق اینترنت نیز به بازار عرضه می‌شود و از طریق دفتر مرکزی خود در بریتانیا، خدمات ارسال را به تمام کشورهای از جمله کشورهای عربی ارائه می‌دهد.

هیوندای Hyundai
مقامات رژیم صهیونیستی از بولدوزرهای صنایع سنگین هیوندای برای شهرک‌سازی و فعالیت به طور خاص در منطقه صنعتی شهرک صهیونیست‌نشین برکان استفاده می‌کنند. تجهیزات این شرکت همچنین برای تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها به ویژه در قدس و نقب و همچنین برای تخریب منازل در جولان اشغالی سوریه استفاده می‌شود.

هوموس صبرا Sabra

Sabra Hummus یک سرمایه گذاری مشترک بین PepsiCo و Strauss Group، یک شرکت غذایی اسرائیلی است که از ارتش اسرائیل حمایت مالی می‌کند.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *