خسارت 1500 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا از تحریم‌های روسیه

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علت تحریم‌های روسیه حدود 1.5 تریلیون دلار خسارت دیده‌اند.

این مقام روس افزود، هیچ نشانه‌ای از تغییر سیاست‌های اتحادیه در قبال مسکو در آینده نزدیک نمی‌بیند.

گروشکو در حاشیه مجمع اقتصادی اروسیا به خبرنگاران گفت: «کل خساراتی که اتحادیه اروپا به دلیل اعمال تحریم‌ها و تصمیمات برای محدود کردن همکاری با روسیه متحمل شده است، در یک برآورد محافظه کارانه، حدود 1.5 تریلیون دلار بوده است.»

وی خاطرنشان کرد، مبادلات تجاری دو جانبه روسیه و اعضای اتحادیه اروپا در سال 2013 بالغ بر 417 میلیارد دلار بود و اگر تحریم‌های مرتبط با اوکراین نبود، این رقم امسال به 700 میلیارد دلار می‌رسید.

گروشکو افزود، حجم مبادلات تجاری در سال 2022 به 200 میلیارد دلار رسید، اما انتظار می‌رود تا پایان سال 2023 به کمتر از 100 میلیارد دلار برسد. این رقم سال آینده به 50 میلیارد دلار خواهد رسید و پس از آن به سمت صفر شدن پیش می‌رود.

وی ادامه داد، بخش صنعتی آلمان اکنون مجبور است تا گاز طبیعی را از با 3 برابر قیمت از آمریکا بخرد.

بروکسل تاکنون 11 بسته تحریمی علیه روسیه اعمال کرده است. مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا بارها اعتراف کرده‌اند که تأثیر منفی اقدامات علیه روسیه آن طور که انتظار می‌رفت، قابل توجه نبوده است.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *