وزیر نیرو: مشکل آب شرب نیمی از مردم کردستان به صورت پایدار و بلندمدت حل شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو امروز در مراسم افتتاح زنجیره طرح‌های صنعت آب در کردستان که از صداوسیما پخش شد، گفت: افتخار داریم در محضر مردم دلاوری هستیم که ایران‌دوستی میان اقوام ایرانی سرآمد هستند. در فرهنگ مردم کردستان، آب جایگاه ویژه‌ای دارد و مراسمات مختلفی در این استان با محوریت آب وجود دارد.

وزیر نیرو بیان کرد: ما به عنوان وزارت نیرو وظیفه داریم، آب به عنوان رکن فرهنگی در استان کردستان برنامه ریزی کنیم. بر این مبنا طرح‌های بیشماری برای مهار آب در دستور کار قرار گرفته است. با حضور رئیس‌جمهور در استان کردستان، یک زنجیره‌پروژه شامل مهار آب و سدسازی، خطوط انتقال آب، آبرسانی، شبکه آبیاری و زهکشی و تصفیه خانه فاضلاب به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: در سفر قبلی رئیس‌جمهور به کردستان، ما 11 مصوبه داشتیم که از این 11 مصوبه به طور کامل انجام شد و دو پروژه به عنوان طرح‌های جاری مستمرا در حال اجرا است.

محرابیان بیان کرد: 3 پروژه نیز طرح‌های فاضلاب استان است که با کمک سازمان برنامه و بودجه در سال 1403 این طرح‌ها آغاز خواهد شد و ما امروز 10 پروژه به ارزش 12 هزار میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد.

وزیر نیرو تاکید کرد: متوسط این 10 پروژه در ابتدای دولت 50 درصد بوده است. البته چند پروژه اصلا شروع نشده بود و برخی پروژه‌ها پیشرفت بیشتر از 50 درصد داشت.

محرابیان آبرسانی را بیشترین مطالبه مردم عزیز کردستان برشمرد و عنوان کرد: سال گذشته مسئله آب سنندج رفع شد و امروز طرح‌های آبرسانی دیواندره، سقز و بانه در دستور کار قرار گرفت. 50 درصد استان مشمول طرح‌ها شده و این مناطق به صورت بلند مدت مسئله کمی و کیفی در آبرسانی نخواهند داشت.

محرابیان گفت: بر اساس افکارسنجی انجام شده توسط جهاد دانشگاه بعد از بهره‌برداری طرح سنندج، رضایت مردم از 92 درصد فراتر رفته است.

وزیر نیرو بیان کرد: ما طرحی برای آبرسانی شرق استان و مناطق قروه و دهگلان در دستور کار قرار دادیم و تلاش می‌کنیم این پروژه هم اکنون به دهگلان رسیده است و در تلاشیم که به سرعت رفع شود.

محرابیان بیان کرد: امروز در سفر شما سد چراغ ویس افتتاح شده و سد امیرآباد آبگیری خواهد شد. همچنین شبکه آبیاری و زهکشی گاران به مساحت 2700 هکتار در شهرستان مریوان و شبکه آبیاری و زهکشی سنگ سیاه به وسعت 1800 هکتار بهره‌برداری خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: طرح انتقال آب به دریاچه زریوار انجام شده و در سال جاری بالاترین میزان آب در این دریاچه با اجرای ایم پروژه به ثبت رسیده است.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *