دو عامل اصلی ایجاد وضعیت فرسایشی در بورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز از ابتدای معاملات با فشار فروش سنگینی کار خود را آغاز کرد و صف فروش گروه‌ خودرویی کلیت بازار را به چالش کشید. امروز، اعداد تابلوی بورس تهران قرمز رنگ بود؛ شاخص‌ها ریزش کردند و خروج پول حقیقی افزایش یافت.

طی روزهای گذشته اخباری در مورد مداخله صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه از طریق واریز 6 هزار میلیارد تومان به بورس صحبت به میان آمده است.

* تزریق 6 هزار میلیارد تومان پول تا پایان سال

علیرضا صالح معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در مورد مقاطع مداخله صندوق در بورس گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون متناسب با شرایط پیش آمده در بازار سرمایه مداخله شده است.

عضو هیأت عامل صندوق توسعه ملی افزود: این صندوق یک نماینده و ناظر هم در صندوق تثبیت بازار دارد و مدام اطلاعات بازار را دریافت می‌کنیم.

به گفته صالح، طبق تکلیف قانونی، صندوق توسعه ملی تا پایان سال باید ۶ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه، مداخله کند.

* دو عامل اصلی مانع رشد بورس

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: شاخص کل بورس رشد ۱۰۰ درصدی را از آبان سال ۱۴۰۱ تا اواسط اردیبهشت ماه امسال به ثبت رساند، اما در چند ماه اخیر به دلایل مختلف بورس با چالش مواجه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس در گذشته نیز ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک متعددی را تجربه کرده است، به همین دلیل سهامداران باید با آگاهی بیشتری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام و از هرگونه اقدامات هیجانی بپرهیزند.

وی ادامه داد: در شرایطی که نسبت قیمت به بازدهی سهام P/E متوسط بازار به سطح کمتر از ۷ کاهش یافته است و نرخ دلار نیز تقریبا ثابت بوده و همچنین دولت در حال حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی است و در کنار آن به صنایع نیز اجازه افزایش نرخ داده شده است، انتظار می‌رود عملکرد شرکت‌ها در دو فصل پیش‌رو بهتر از نیمه اول سال باشد.

دستجردی تصریح کرد: دو عامل اصلی همچون تصمیمات خلق‌الساعه دولت و نرخ بهره بالا مانع رشد بازار سهام شده، زیرا نرخ بهره حدود ۳۰ درصد رقابت را بین بازار پول و سایر بازارها حذف کرده و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد را غیر اقتصادی ساخته است.

* افت یکپارچه شاخص های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس 10 هزار و 680 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح یک میلیون و 970 هزار و 523 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 54 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 9 هزار و 962 واحد در رقم 660 هزار و 251 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی 1.42 درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 244 واحدی به رقم 24 هزار و 63 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 2 هزار و 520 واحد به سطح 116 هزار و 113 واحد رسید.

* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای دومین روز متوالی بازار منفی شد و 786 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز قبل 87 درصد افزایش داشته است.

امروز نماد خساپا (سایپا)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در میان گروه‌ها نیز، خودرویی‌ها، بانک‌ها و فلزات اساسی بیشترین خروج سرمایه حقیقی را ثبت کردند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای بالبر (کابل‌ البرز)، فزر (پویا زرکان آق دره) و اخابر (مخابرات) تعلق داشت.

* افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 164 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 557 میلیارد تومان بود که 19 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 11 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 560 میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 179 نماد و تعداد نمادهای منفی 619 نماد بوده است. 77 درصد نمادها سرخ پوش بودند.

در جریان معاملات روز چهارشنبه، 25 نماد صف خرید داشتند و 92 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 47 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 59 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 3 درصدی به 570 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۱.۷ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۶.۸ میلیون رسید.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *