صلیب سرخ ارسال20 هزار تن کمک های مردمی به غزه را تسهیل کند

صلیب سرخ ارسال20 هزار تن کمک های مردمی به غزه را تسهیل کند

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، راضیه عالیشوندی، معاون اموربین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر با رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران، دیدار و حول مهم‌ترین اقدامات پیش‌روی کمیته با توجه به شرایط حاکم برجهان گفت‌وگو و رایزنی کرد.

راضیه عالیشوندی معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر در جلسه مشترک با رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران گفت: همکاری خوبی بین هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و کمیته بین المللی صلیب سرخ وجود داشته و امیدواریم این همکاری‌ها همچون گذشته ادامه داشته باشد.

عالیشوندی در ادامه با توجه به پیامدهای انسانی ناشی از شدت حملات هوایی رژیم صهیونیستی در نوار غزه و اقدامات خارج از عرف و قواعد بین‌المللی رژیم اشغالگر در حمله به غیرنظامیان بی‌دفاع در بخش اشغالی گفت: این نوع اقدامات، انسانیت را به چالش می‌کشد و با قوانین بین‌المللی بشر دوستانه در تضاد است.

عالیشوندی در ادامه تاکید کرد: کمیته بین المللی صلیب سرخ به نقض آشکار حقوق بین الملل بشردوستانه باید ورود جدی داشته باشد و این اقدامات خلاف قوانین بین‌المللی را محکوم کند، چراکه بسیاری از موارد کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو نقض شده است. عدم رعایت استانداردهای اخلاقی، حمله به کودکان، زنان و خبرنگاران، هدف قراردادن زیرساخت‌های آب، برق، سوخت و همچنین گرسنه نگه‌داشتن غیرنظامیان و… از جمله موارد نقض حقوق بشر است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بشریت در غزه در خطر است افزود هدف قراردادن کادر درمان، بیمارستان‌ها، آمبولانس‌ها و امدادگران جمعیت هلال احمر منجر به فروپاشی کامل بخش بهداشت و درمان و در نهایت ناتوانی در ارائه خدمات درمانی و امدادی به مجروحان شده است.

عالیشوندی افزود: باید راهی ایمن جهت ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور پیدا شود. محموله‌های بشردوستانه ایران باید هرچه زودتر به دست مردم غزه برسند. یک کشتی با ظرفیت ۲۰ هزار تن از محل کمک‌های مردم ایران در حال آماده سازی برای ارسال به غزه است و از کمیته صلیب سرخ خواستاریم که ضمن پیگیری، درخصوص اخذ مجوزهای لازم از دولت مصر جهت ارسال این محموله‌ها تسهیل گری کند. ضمناً جمعیت هلال احمر ایران آمادگی دارد تا با استقرار سه بیمارستان سیار همراه با اعزام کادر مجرب درمان در کشور مصر (مرز فلسطین) به ارائه خدمات درمانی به مجروحان و مداوای آنان بپردازد.

ونسان کاسارد رییس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از حضور در ایران گفت: موضوع غزه اولویت ما در کمیته صلیب سرخ است، نقض آشکار حقوق بین الملل بشردوستانه در غزه بی‌سابقه است. کمیته بین المللی صلیب سرخ ۶۰ سال است که در این کشور حضور دارد ولی به دلیل درگیری‌های اخیر مجبور شده است تا محل و موقعیت دفتر نمایندگی خود را جابه‌جا کند.

وی در ادامه گفت: شرایط برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور بسیار سخت است ولی از محموله‌های ذخیره خود برای درمان مردم استفاده کردیم. بحث آب و سوخت خیلی اهمیت دارد و برای تأمین آن اقداماتی انجام و محموله‌های دارویی نیز به غزه ارسال کرده ایم.

کاسارد افزود: علی‌رغم تمام این فعالیت‌ها به دلیل شرایط جنگی، این کمک‌ها کافی نیست و نیاز است که مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه باز شود و همکاران ما در کمیته تمام تلاش خود را در این راستا بکار می‌گیرند. امروز مدیر عملیات کمیته بین المللی صلیب سرخ به همین منظور به مصر سفر می‌کند تا پیگیر امور باشد. هلال احمر فلسطین در بدترین شرایط همچنان خدمات خود را به مردم ارائه می‌دهد که این قابل ستایش است.

وی در ادامه بحث و بررسی در خصوص فعالیت‌های مشترک با جمعیت هلال احمر پرداخت و بر توسعه همکاری‌های فی مابین در خصوص آموزش و آگاهی رسانی از خطرات و رفتار ایمن تر در برابر مین و مواد منفجره که در حال حاضر در ۵ استان غربی درگیر جنگ شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان و نیز در مرز دوغارون استان خراسان رضوی اجرا می‌شود، تأکید کرد.

کاسارد در پایان ضمن ابراز خشنودی از حضور در ایران گفت: درمانگاه هلال احمر ایران در زرنج افغانستان بازگشایی شده که خبر خوبی بود و نشان دهنده فعالیت خوب جمعیت هلال احمر ایران در آن کشور است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *