طرح جامع گردشگری لوت تهیه می شود

طرح جامع گردشگری لوت تهیه می شود

به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری فارس، مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در جریان سفر به شهرستان جیرفت اظهار کرد: طرح جامع گردشگری می تواند بحث میراث طبیعی لوت را مدیریت کند، نهایت درآمدزایی را داشته باشد و مشکلات آن رفع شود.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور افزود: لوت خود یک سرمایه بزرگ در استان است که به‌درستی نتوانستیم از آن بهره برداری کنیم.

وی بیان کرد؛ استان باید بتواند مسیر گردشگری برای شهداد راه‌اندازی کند ما هم محتوای علمی آن را آماده کنیم تا برای عید گردشگرانی که به کویر می آیند با یافته‌ها و تاریخچه شهداد آشنا شوند.

ده‌پهلوان ادامه داد: میراث کشاورزی پنج هزار ساله در آنجا وجود داشته است که بسیاری با آن آشنا نیستند.

وی با اشاره به سفر خود به بم اضافه کرد: محوطه شهر باستانی در بم زیر خاک مانده و در نَرماشیر هم تصویب نشدن عرصه و حریم آن خود مشکلی است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی افزود: البته محوطه های زیادی از این دست در استان وجود دارد و کمک خواهیم کرد عرصه و حریم این محوطه‌ها با کمترین معارض برای مردم و روستاییان مصوب شود تا در آینده اگر تجاوزی به این محوطه‌ها شد دست میراث برای دفاع از حرایم باز باشد.

وی با بیان اینکه در مورد کُنارصندل هم این موضوع وجود دارد و باید هر چه زودتر حل شود ادامه داد: در تعیین عرصه و حریم کنارصندل و محطوط آباد نباید مانع معیشت مردم هم شویم؛ اگر روستایی روی عرصه قرار گرفته باید در وضعیت موجود تثبیت شود و زمین ها در عوض برای روستاییان داده شود تا توسعه در آن سمت رخ ندهد.

ده‌پهلوان تاکید کرد: معتقدیم اینها سرمایه‌های کشور و هویت ماست، اگر درست حفاظت نکنیم در آینده مورد سرزنش فرزندان خود قرار می‌گیریم.

وی اظهار کرد: کاوش هایی در ارگ بم نیاز است که باید سال های قبل رخ می‌داد که اتفاق نیفتاد و تصمیم گرفتیم در بخشی از کاوش‌ها پژوهشگاه کمک کند.

ده‌پهلوان تاکید کرد: در کنارصندل جیرفت کاوش‌های باستان شناسی در فصل اول مشکلاتی داشت که در فصول بعدی کمتر خواهد شد.

سایر ادارات و مردم به ادارات میراث فرهنگی کمک کنند

رئیس پژوهشکده باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این نشست گفت: جنوب کرمان سرزمین حاصلخیز با تنوع آب و هوایی دارد که موجب تنوع خیره کننده محوطه‌های باستانی گسترده‌ای شده که باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشیم.

سجاد علی بیگی افزود: وضعیت طبیعی و جاذبه‌های تاریخی در جیرفت موجب شده به مناطق جنوبی‌تر همچون کهنوج و قلعه گنج کمتر توجه شده و ناشناخته‌تر بمانند.

وی ادامه داد: در جنوب شرق از یک محوطه‌ای یاد می کنند که ۶ هزار هکتار وسعت و قدمتی ۲ هزار ساله دارد که فراوانی محوطه‌ها موجب شده نتوان مدیریت دقیق همه سایت ها را داشت.

علی بیگی تاکید کرد: مدیریت و حفاظت از این محوطه‌ها تنها مسئولیت اداره میراث نیست، این اداره با دست خالی و نیروهای کم نمی تواند همه حوزه را پوشش دهد و نیاز است سایر دستگاه‌ها و مردم کمک کنند.

وی بیان کرد: این میراث گذشتگان ماست و باید آن را حفظ کنیم و به دست آیندگان برسانیم.

علی بیگی با بیان اینکه باید پرونده عرصه و محوطه‌ها سرعت گیرد ادامه داد: بایستی همت شود فرمانداران و استانداران با همراهی اداره کل میراث برای حفاظت بخش های کاوش شده اقدام کنند.

وی اظهارکرد: اینها سرمایه‌گذاری برای آینده جیرفت است و توسعه پایدار را به همراه خواهد داشت.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی افزود: وضعیت اقلیمی و کشاورزی منطقه در آینده مشخص نیست و باید بر میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد.

علی بیگی یادآور شد: سالانه ۲۰۰ هزار نفر به کویر لوت و شهداد می آیند و از زمین لم یزرع، بهره برداری شده است.

اعتبارات حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کرمان افزایش یافته است

سعید شاهرخی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این نشست گفت: اعتبارات سال ۱۴۰۲ استان در حوزه گردشگری ۱۰۰ میلیارد ریال بوده که ۵۰ میلیارد ریال به کنارصندل اختصاص یافته است.

وی افزود: روستای گردشگری دَلفارد ۵۰ میلیارد ریال و خانه‌های خلاق صنایع دستی جیرفت و عنبرآباد ۲۰ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده اند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان ادامه داد: میراث فرهنگی برای کاوش ها در محوطه باستانی کنار صندل به دشواری توانست ۱۰ میلیارد ریال تخصیص دهد.

شاهرخی اضافه کرد: متولیان تخصیص اعتبارات در استان این حس را کردند که حوزه میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان توجه بیشتری را می طلبد و تخصیص ها روند افزایشی دارد.

وی بیان کرد: متوسط رشد تخصیص ادارات ۴۶ درصد بوده اما میراث رشد بالاتر داشته و رشد ۵۰ درصدی به خود می بیند.
شاهرخی با اشاره به اینکه باغ شازده ماهان و باغ موزه هرندی را کامل می بینیم گفت: اعتبارات حمایتی میراث ٢ برابر می شود و از پنج درصد به ۱۰ درصد می رسد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *