انواع ناهنجاری های فکی کدامند؟

انواع ناهنجاری های فکی کدامند؟

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، «عباس کریمی»، متخصص جراحی فک وصورت در خصوص ساختار طبیعی فک و دندان ها گفت: ناحیه فک و صورت سه قسمت دارد. قسمت بالایی که ثابت است، قسمت میانی (بالا) و تحتانی فک که پایین است ،و بخشی است که حرکت می کند. در یک حالت طبیعی، فک بالا و پایین به وسیله دندانها با هم چفت می شوند. چفت شدن باعث ایجاد هماهنگی طبیعی در صورت می شود تا افراد بتوانند خوب غذا بخورند و خوب صحبت کنند. اگر در اینجا ناهنجاری وجود داشته باشد، فرد نمی تواند غذا بخورد یا صحبت کند.

وی در ادامه شایع ترین ناهنجاری ها در فک و صورت را در قسمتِ عقبِ فکِ بالا یا قسمتِ جلو فکِ پایین دانست و گفت: بسیاری از ناهنجاری ها مادرزادی هستند. این ناهنجاری ها فقط در استخوان فک ها نیست؛ بلکه دندان ها نیز مشکل دارند. هنگامی که فک ها با هم چفت نشوند، دندان ها به مرور زمان تکان می خورند تا به طور طبیعی این چفت شدن انجام شود. در کودکان این حالت وجود دارد و توسط متخصص قابل تشخیص است؛ ولی در بلوغ و سنین 15 الی 16 سالگی این ناهنجاری دیده می شود و افراد عادی هم می توانند متوجه ناهنجاری ها شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: سلامت دهان ودندان برای افراد مهم است؛ چون اگر افراد نتوانند خوب غذا بخورد، مشکلات گوارشی خواهند داشت. برای خوب غذا خوردن، باید دندان ها در سلامت باشند. ناهنجاری نه تنها در فکها، بلکه در دندان ها نیز وجود دارد. احتمال پوسیدگی در دندان های کج شده که در حالت طبیعی نیستند، وجود دارد.

کریمی در ادامه تصریح کرد: اگر کوچک ترین ناهنجاری در صورت مشاهده کردید به طور مثال، صورت صاف نیست، یا ناقرینگی مشاهده می کنید؛ بدان معناست که دندان ها با هم چفت نیستند، و می بایست به جراح فک و صورت و دهان و یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و از زمان درمان ایده آل آگاه آن شوید.

وی در خصوص زمان ایده ال درمان ناهنجاری های فک و صورت اظهارکرد: بهتر است زمان مراجعه قبل از کامل شدن رشد فک باشد تا اگر لازم باشد درمان را شروع کنیم و اگر نیاز به جراحی باشد، بعد از رشد فکها یعنی بعد از ۱۷ الی ۱۸ سالگی جراحی کنیم. اگر درمان دیرتر انجام شود،عوارض آن هم بیشتر خواهد بود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *