سیاست ایران در «اجلاس تغییر اقلیم امارات » چه خواهد بود؟

سیاست ایران در «اجلاس تغییر اقلیم امارات » چه خواهد بود؟

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، بنا بر اعلام رسانه‌های بین‌المللی، سران بسیاری از کشور‌های جهان قرار است برای رویارویی با تغییرات شرایط اقلیمی در کنفرانس بزرگ «تغییرات اقلیمی سازمان ملل» در امارات گرد هم آیند.

پیش‌ازاین، علی سلاجقه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها اعلام کرده‌ بود که ابراهیم رئیسی به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور ایران در اجلاس اقلیمی کاپ ۲۸ شرکت خواهد کرد.

همچنین، سلاجقه با انتقاد از سیاست‌های یک‌ جانبه سازمان ملل و برخی کشور‌های دیگر گفته بود: نهاد‌های بین‌المللی باید اصل بی‌طرفی را به‌ویژه در مباحثی مانند محیط‌زیست رعایت کنند، اما متأسفانه اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان تبدیل به یک عامل محدودکننده برای اقدامات ایران شده است.

حضور دولت جمهوری اسلامی در اجلاس کاپ ۲۸ دبی

سید حسین موسوی‌فر، رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در خصوص هدف از برگزاری نشست «کاپ ۲۸» در کشور امارات گفت: اجلاس تغییر اقلیم یا کاپ ۲۸ در ارتباط با اجلاس‌هایی است که هر سال در راستای کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های مربوط به تغییرات آب‌وهوایی برگزار می‌شود.

وی افزود: یکی از اهداف مهم برگزاری این نشست، بحث ایجاد صندوق ضرر و زیان برای انجام اقدامات کشور‌های درحال‌توسعه برای وظایف خود در راستای بهبود شرایط اقلیمی جهان است. این صندوق برای کمک به کشورهای در حال توسعه‌ای که قرار است نسبت به کاهش اثرات فعالیت‌هایی که باعث تغییر اقلیم می‌شود تلاش کنند؛ ایجاد شده است.

انفعال کشور‌‎های توسعه‌یافته در رابطه‌ با تغییر شرایط اقلیمی

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: قرار است کشورهای توسعه‌ یافته در این صندوق سرمایه‌گذاری وسیعی انجام دهند تا در طی آن کشورهایی که آلایندگی زیادی دارند، اما توسعه‌ یافته نیستند را کمک کنند تا در زمینه توسعه تجهیزات و افزایش دانش و مسائل مالی به اهداف موردنظر دست پیدا کنند.

موسوی فر اظهار داشت: اما در طی سال‌های گذشته هیچ دستاوردی را شاهد نبوده‌ایم و کشورهای توسعه‌یافته عملکردشان نزدیک به صفر بوده و ابداً به هیچ‌یک از این تعهدات عمل نکرده‌اند. سایر مسائل نیز مانند تجارت کربن و…. منوط به همین توافقاتی است که هنوز نتیجه نداده است. از طرفی در این زمینه بیشترین انفعال از سوی کشورهای توسعه‌یافته است.

وی ضمن اشاره به اقدامات ناعادلانه کشورهای توسعه‌یافته در این زمینه بیان کرد: قرار بود کشورهای توسعه‌یافته بدون تبعیض و سیاسی‌کاری، اقداماتی را انجام دهند تا دیگر کشورها نیز ترغیب شوند تا به آیین‌های تغییر اقلیم بپیوندند که یکی از این اقدامات توافقات پاریس است تا همه کشورها باهم به آن عمل کنند و از فواید آن بهره‌مند شوند.

قدرت‌های زورگو انتظار دارند تنها کشور‌های در حال‌ توسعه هزینه دهند

این مقام مسؤول در سازمان حفاظت از محیط‌زیست اظهار داشت: مهم‌ترین حلقه مفقوده این موضوع عملکرد کشورهای توسعه‌یافته است که به جز شعار کار دیگری انجام نداده‌اند و فقط انتظار عمل از کشورهای نوظهور اقتصادی مانند ایران دارند که قرار است به رشد اقتصادی برسند.

موسوی‌فر ادامه داد: اگر توافقات مدنظر در کاپ ۲۸ صرفاً بر اساس خواسته‌های کشورهای توسعه‌یافته باشد، قطعاً دچار مشکل خواهیم شد. چرا که این کشورها از قله‌های مربوط به رشد اقتصادی عبور کرده‌اند؛ اما در حال حاضر به این فکر افتاده‌اند که مسائل مربوط به انتشار آلاینده‌ها و مسائل مربوط به تغییر اقلیم را کنترل کنند.

وی توضیح داد: در واقع این کشورهای توسعه‌یافته به وضعیت پایداری دست پیدا کرده و رشد اقتصادی قابل‌ قبولی را تجربه می‌کنند؛ اما فارغ از بحث‌های تحریمی، کشوری مثل ایران را که به رشد اقتصادی مطلوبی نرسیده‌ است را مجبور به اجرای تعهدات مربوط به تغییر اقلیم می‌کنند.

منافع ملی در اولویت سازمان حفاظت از محیط‌زیست

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت از محیط‌زیست در رابطه‌ با کیفیت حضور ایران در این اجلاس، اظهار داشت: کشور ما سعی دارد تا در بالاترین سطح در این اجلاس حضور پیدا کند، ولی سطح قطعی هنوز مشخص نشده است؛ همچنین تلاش بر این است در جلسات فرعی مختلف کارشناسی نیز از دستگاه‌های مسؤول زیر نظر سازمان حفاظت از محیط‌زیست شرکت ‌کنند تا به امید خدا مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در آنجا اعلام کنیم.

موسوی‌فر در پایان با اشاره به‌ضرورت حفظ منافع کشور در اجلاس کاپ ۲۸ گفت: ما در این نشست بر اساس منافع و وضعیت خاص کشور از لحاظ تحریم‌های بین‌المللی تصمیم‌گیری خواهیم کرد چرا که در غیر این صورت منافع مردم کشورمان تأمین نخواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *