امضای قرارداد رآکتورهای پیشرفته میان امارات و شرکت هسته‌ای بیل گیتس

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، شرکت راکتور هسته‌ای پیشرفته بیل گیتس به نام TerraPower LLC و شرکت هسته‌ای دولتی امارات (ENEC) امروز از توافق برای بررسی و مطالعه توسعه احتمالی رآکتورهای پیشرفته در امارات و خارج از این کشور خبر دادند.

این یادداشت‌تفاهم در حالی به امضا رسید که امارات تلاش می‌کند تا ظرفیت انرژی هسته‌ای خود را گسترش دهد و به تعهد خود در کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی در دبی عمل کند؛ امارت و ۲۰ کشور در این کنفرانس، متعهد شدند برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی استفاده از هسته‌ای را در این دهه سه برابر کنند.

محمد الحمادی، مدیرعامل شرکت هسته‌ای دولتی امارات در مراسم امضای این یادداشت‌تفاهم گفت: «برای امارات، ما به دنبال آینده‌ای با الکترون‌ها و مولکول‌های پاک هستیم که توسط راکتورهای پیشرفته به واقعیت تبدیل می‌شوند.»

کریس لوسک، رئیس و مدیرعامل TerraPower نیز گفت: «ارائه فناوری‌های هسته‌ای پیشرفته به بازار برای دستیابی به اهداف کربن‌زدایی جهانی بسیار اهمیت دارد.»

امارات، در حال حاضر، یک نیروگاه هسته‌ای معمولی در نزدیکی ابوظبی دارد که در سال ۲۰۲۰ تولید برق را آغاز کرد.

این قرارداد در حاشیه کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل در دبی به امضا رسیده است.

بیست و هشتمین نشست سالانه آب و هوایی سازمان ملل متحد که دولت‌ها در آن در مورد چگونگی محدود کردن تولید سوخت‌های فسیلی و آماده شدن برای تغییرات آب و هوایی بحث خواهند کرد، از پنجشنبه ۹ آذر در امارات آغاز شده و تا ۲۱ آذر ادامه دارد. بیش از ۷۰ هزار مهمان از ۱۹۸ کشور جهان از جمله رهبران ۱۸۰ کشور در این اجلاس شرکت دارند.

امارات میزبان این کنفرانس است و امید دارد دیدگاه آینده با کربن کمتر رونق دهد این دیدگاه شامل حذف نکردن سوخت‌های فسیلی با استفاده از فناوری جذب دی‌اکسید کربن برای دور نگه داشتن آن از جو اتمسفر و یا تمیزتر کردن فعالیت‌های نفت و گاز است.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *