روند رو به رشد‌ بورس دوباره از آبان‌ امسال هم تکرار می‌شود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز از ابتدای معاملات با تقاضای قابل قبولی کار خود را آغاز کرد و این تقاضا تا پایان معاملات ادامه داشت.

رشد امروز بورس به دلیل اینکه توانست شاخص کل بورس را از مقاومت 2 میلیون واحدی عبور دهد، می‌تواند نویدبخش روزهای صعودی برای بورس باشد.

* سرمایه‌گذاران همه ریسک‌های بورس را در نظر بگیرند

دیروز مطلبی با عنوان دلایل افت بازار سرمایه از نگاه بانک مرکزی منتشر شده است. در این گزارش آمده است که بانک مرکزی عنوان داشته که در تحلیل روند بازار سرمایه نباید واقعیت‌ها و ریسک‌های تحمیل شده حاکم بر این بازار را نادیده گرفت. اساساً ماهیت رشد یا رکود بازار سهام و نقدشوندگی این بازار تحت تأثیر مولفه‌های متعددی قرار دارد که این مؤلفه‌ها عمدتاً ریشه در قیمت‌گذاری‌های دستوری محصولات شرکت‌های بورسی (نظیر خودرو و سایر محصولات شرکت‌های بورسی) و نااطمینانی‌های ایجاد شده ناشی از مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال جاری، گمانه‌زنی‌ها در خصوص خروج فولاد و سیمان از بورس کالا، نوسانات قیمت کالاها در بازار جهانی و تأثیر بر ارزش صادراتی بنگاه‌ها بوده است.

* بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات دیروز و امروز رشد 28 هزار و 17 هزار واحدی را به خود دید تا کمی از محدوده‌های حمایتی ایجاد شده در دوره اخیر فاصله بگیرد و برای اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه این امید ایجاد شود که بازار قرار است با توجه به واگرایی‌های ایجاد شده در کف اندیکاتور RSI رویه مثبتی را برای خودش ایجاد کند.

اما برای شاخص طی روزهای آینده مقاومتی‌های زیادی وجود دارد و شاید اصلی‌ترین مقاومت برای شاخص کل ارزش کم معاملات باشد و تا زمانی که ارزش معاملات به بالاترین سطح خود نرسد وضعیت بازار سرمایه چندان چنگی به دل نخواهد زد.

مقاومت‌های کلاسیک 2.1 میلیون واحدی و 2.2 میلیون واحدی به همراه میانگین 55 روزه شاخص کل بورس تهران می‌تواند با افزایش ارزش معاملاتی به راحتی از سر راه برداشته شود؛ اما در صورتی که ارزش معاملات در همین حوالی بماند کار برای روند صعودی دشوار خواهد بود.

از سویی برگشت شاخص به اعداد و ارقام بالاتر باعث می‌شود که خط روند ایجاد شده در سال جاری نیز با اصلاحی همراه شود تا محدوده بیشتری از دامنه نوسان قیمتی را دربربگیرد. سال پیش نیز شاخص کل در همین حوالی استارت رشد خود را زد و تا اردیبهشت ماه ادامه داشت.

* کاهش ریسک جنگ عامل رشد بورس

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند این روزهای بورس گفت: امروز شاخص توانست به بالای مرز 2 میلیونی برگردد، این موضوع ‌‌سیگنال مثبتی برای بازار است و این امید وجود دارد که ورود سرمایه باز هم تکرار شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هنوز اعتماد به اندازه کافی به روند صعودی بورس شکل نگرفته و در صورتی که این موضوع ترمیم شود، می‌توان امیدوار بود تا شاخص کل بورس تا ماه‌های آینده روندی صعودی به خود بگیرد.

وی افزود: یکی از عوامل رشد بازار کاهش ریسک جنگ بوده است، روز جمعه گمانه‌زنی‌ها درباره ورود حزب الله لبنان به جنگ با سخنرانی دبیرکل حزب الله منتفی شد که به نظر می‌رسد سیگنال مثبتی برای فعالان اقتصادی در ایران بوده است.

* همنوایی شاخص‌های بورس در روز یکشنبه

امروز هر دو شاخص اصلی بورس تهران همنوا شدند، در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس 17 هزار و 525 واحد معادل 0.88 درصد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 16 هزار و 735 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 5 هزار و 915 واحد معادل 0.88 درصد در رقم 678 هزار و 922 واحدی ایستاد. بدین ترتیب، در اتفاقی کم سابقه میزان تغییرات شاخص کل و شاخص هم وزن بورس تهران برابر شد.

شاخص کل فرابورس با رشد 131 واحدی به رقم 24 هزار و 569 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 990 واحد به سطح 120 هزار و 339 واحد رسید.

* خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 43 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، فملی ملی صنایع مس ایران) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شیراز (پتروشیمی شیراز)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و خاهن (آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌)، تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 143 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 805 میلیارد تومان بود که 11 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 11 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 8 میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 472 نماد و تعداد نمادهای منفی 330 نماد بوده است. 58 درصد نمادها سبز پوش شدند!

در جریان معاملات روز یکشنبه، 63 نماد صف خرید داشتند و 59 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 37 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 146 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 21 درصدی به 486 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۷.۵ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۴.۱ میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *