نهادهای بین‌المللی: اسرائیل جنگ گرسنگی را علیه غزه شدیدتر کرد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از آناتولی، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) روز یکشنبه تاکید کرد که برآوردهای برنامه جهانی غذا نشان می‌دهد که ذخایر مواد غذایی در فروشگاه‌های نوار غزه تنها برای چند روز دیگر کافی خواهد بود.

اوچا در پستی در حساب کاربری در پلتفرم ایکس نوشت: دسترسی به مواد غذایی اولیه به یک چالش فزاینده در غزه تبدیل شده است. در حال حاضر به دلیل ویرانی‌های مداومی که اسرائیل ایجاد کرده است و همچنین کمبود آرد و سوخت، تنها چند نانوایی در نوار غزه فعال هستند.

دفتر سازمان ملل همچنین به برآوردهای برنامه جهانی غذا اشاره کرد که گفته است تامین مواد غذایی در فروشگاه‌های غزه تنها برای چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه نیز امروز یکشنبه اعلام کرد: جنگ قحطی و گرسنگی دادن به مردم نوار غزه از سوی اسرائیل با ممانعت از عرضه مواد غذایی و بمباران نانوایی‌ها و مخازن آب به اوج خود رسیده است.

این نهاد بین المللی (یک سازمان مستقل مستقر در ژنو) در بیانیه‌ای افزود: در ساعات گذشته، اسرائیل جنگ قحطی و گرسنگی را که علیه غیرنظامیان غزه به راه انداخته با هدف تشدید وضعیت معیشتی که به سطح فاجعه‌باری رسیده ،شدت بخشیده است.

دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه تاکید کرد: «جنگ گرسنگی اسرائیل با تحولات بسیار خطرناکی از جمله قطع تمام ذخایر مواد غذایی، بمباران و تخریب نانوایی‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، ایستگاه ها و مخازن آب همراه بوده است.»

به گفته این نهاد، در ساعات اخیر، اسرائیل عمداً حملات خود را بر هدف قرار دادن ژنراتورهای برق و واحدهای انرژی خورشیدی متمرکز کرده که در موسسات تجاری، رستوران‌ها و مؤسسات غیرنظامی برای حفظ حداقل سطح ممکن فعالیت خود به کار گرفته می‌شود.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر هم امروز یکشنبه گفت که اسرائیل با کارشکنی‌های مختلف مانع ورود کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه رفح به نوار غزه می‌شود که از جمله آن بمباران مکرر طرف فلسطینی این گذرگاه است.

رژیم اشغالگر اسرائیل با خودداری از اجرای درخواست‌های نهادهای بین المللی و بشردوستانه مبنی بر ورود حدود ۱۰۰ کامیون در روز، به اعمال محدودیت‌های امنیتی برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه از طریق گذرگاه رفح ادامه می‌دهد.

به گفته منابع فلسطینی روزانه ۲۵ درصد از کمک‌هایی که باید به شکل روزانه وارد نوار غزه شوند، به سختی اجازه ورود پیدا می‌کنند.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز شنبه در امان، پایتخت اردن ادعا کرد که روزانه ۱۰۰ کامیون از گذرگاه رفح عبور می‌کند و این اصلا کافی نیست.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *