کتاب «گوهر عفاف» به چاپ ششم رسید

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «گوهر عفاف (پژوهشی درباره حجاب)» اثر سید حسین اسحاقی در ۱۳۶ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ ششم رسید.

گوهر آفرینش – زن – اگر در صدف حجاب قرار گیرد، ارزش‌های انسانی‌اش محفوظ می‌ماند. به علاوه، پوشیدگی زن، نماد تقوای اوست، وقتی زن، خود را محفوظ نگه دارد، وعده‌های خدا به پرهیزکاران، درباره او نیز محقق می‌شود. همچنین، امنیت و آرامش خاطر نیز با حجاب اسلامی به دست می‌آید.

اما سختی حجاب، حق بیمه‌ای است که زن برای تأمین سلامت خود می‌پردازد، زیرا پوشش، مانع نفوذ هوای نفس و نگاه‌های آلوده و افکار فاسد به حریم پاک زنان می‌شود.

اثر حاضر، موضوع حجاب را در این فصل‌ها پژوهیده است: بایسته‌های پوشش و عوامل بی‌حجابی، تأثیر حیا بر پوشش بانوان، ضرورت‌های غیرت مداری، عوامل سست شدن فرهنگ حجاب، راهکارهای ترویج فرهنگ حجاب.

ساختار اثر

این کتاب در شش فصل تألیف شده است؛ فصل اول با عنوان «بایسته‌های پوشش و عوامل بی‌حجابی» به بررسی امتیازهای حجاب و کنترل غریزه جنسی، پرهیز از تحریک مردان و مهم‌ترین عوامل بی‌حجابی (ضعف ایمان و اعتقاد، هوس رانی، دگر آزاری، فخر فروشی، مدگرایی، ضعف حیا و شیوه‌های نادرست و غیرمنطقی در دفاع از حجاب و برخورد با بدحجابی) می‌پردازد.

در فصل دوم با عنوان «تأثیر حیا بر پوشش بانوان» مفهوم شناسی حیا، ضرورت حیا برای بانوان و رابطه حیا و عفاف و حجاب مورد تأکید قرار گرفته و آثار و فواید حیا (پاک دامنی، سلامت روان و حفظ شخصیت آدمی) و عوامل تضعیف حیا (بی توجهی نسبت به حیا، بی‌حیایی والدین و رسانه‌های جمعی) تبیین شده است.

نویسنده در فصل سوم با عنوان «ضرورت‌ها و بایسته‌های غیرتمداری» ضمن بیان معنای غیرت و غیرت، یکی از جلوه‌های مردانگی، وظیفه مسلمانان در پاسداری از زنان و دختران، غیرت مداری در روایت و سیره معصومین (ع) و اقسام غیرت (غیرت در دین، غیرت به نوامیس و غیرت در مال) را به رشته تحریر درآورده است.

«عوامل مؤثر در سست شدن فرهنگ حجاب و پیامدهای آن» عنوان چهارمین فصل از کتاب حاضر است که در آن تبیین نشدن فرهنگ ناب اسلامی، بالا رفتن سن ازدواج، کم رنگ شدن نقش خانواده‌ها و تلاش ناکافی در ایجاد محیط سالم اجتماعی مورد تأکید قرار گرفته و مهم‌ترین آسیب‌ها و پیامدهای بی‌حجابی شامل: عقده مند کردن مردان، تزلزل خانواده‌ها، بلوغ زودرس جنسی و برهم خوردن امنیت زنان تشریح شده است.

عنوان فصل پنجم «بایسته‌ها و راهکارهای ترویج فرهنگی حجاب» است که مهمترین مباحث آن عبارتند از: آموزش حجاب با هماهنگی خانه و مدرسه، تقویت فرهنگ غیرت، فعالیت قوای سه گانه، احیای امر به معروف و نهی از منکر، باطن‌گرایی و سیرت گرایی به جای صورت گرایی، توجه دادن به مسئولیت انسان در برابر اعمال خویش و بازنمایی مصونیت‌ها و فواید حجاب.

نویسنده در ششمین و آخرین فصل از کتاب مذکور با عنوان «سخنی با زنان و دختران مسلمان» نحوه سخن گفتن، لباس زن در خارج از منزل و پاسداری از دیدگان خود و نگاه دیگران را به رشته تحریر درآورده است.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *