فلسطین قطعا پیروز تقابل با اسرائیل خواهد بود/ در ۱۳ آبان نقاب از چهره نفاق کنار رفت

به گزارش مشرق،آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در دیدار با مردم شهرستان مرزی بانه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و قدردانی از تلاش‌های مرزنشینان اظهار داشت: از اینکه خداوند بار دیگر توفیق حضور در کردستان و میان مردم خونگرم، مهمان‌نواز و غیور و مرزنشین این دیار را نصیب بنده کرد، بسیار خوشحالم.

کردستان، استانِ مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان

رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از مرزنشینان گفت: کردستان، استانِ مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان؛ سرزمین مجاهدت‌های خاموش، شهدا، جانبازان و سرافرازان و چهره‌های ماندگار است.

وی با اشاره به ایستادگی مردم کردستان و شهرهای استان در دوران جنگ تحمیلی و مرزبانی و دفاع آنها از انقلاب و کشور ‌ گفت: مردان و زنان این استان با تمام وجود از حدود و ثغور کشور دفاع کردند و اجازه ندادند دشمن کوچک‌ترین تعدی به کشور داشته باشد.

مردم در جبهه حق و عدالت‌خواهی در برابر رژیم پهلوی ایستادند

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جریان حق و باطل همواره در طول تاریخ وجود داشته است، عنوان کرد: جریان نخست، دنبال حق‌گرایی، عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد، کجی و زشتی‌هاست و جریان استکباری نیز دنبال ایجاد فساد، انحراف و تضییع حق مردم است.آنچه در پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن بودیم مردم در جبهه حق و عدالت‌خواهی بودند و نظام فاسد ستمشاهی نیز دنبال زیاده‌خواهی، فساد، استکبار، خودخواهی، خودپرستی، اشاعه فساد و از بین بردن استقلال و آزادی و هویت مردم بودند.

رئیسی با بیان اینکه مردم با پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال حق‌خواهی بودند، تصریح کرد: در دوران سلطنت قاجار و پهلوی شاهد از بین بردن آزادی مردم، هویت مردم، بی‌عزتی، ایجاد سلطه غربی‌ها بودیم و یک سرباز غربی در ان دوران ارزش بالایی داشتند لذا دانشجویان در برابر این حکومت استعماری ایستادگی کردند.

جوانان در ۱۳ آبان ‌در مقابل حکومت استبدادی و استعماری ایستادگی کردند

رئیس جمهور با بیان اینکه ۱۳ آبان روزی است که جوانان ما را بر آن داشت که در مقابل حکومت استبدادی و استعماری ایستادگی کنند، ۱۳ آبان یادآور شجاعت و شهامت دانش‌آموزان است، یادآوری دشمن شناسی و دشمن ستیزی دانشجویان است؛ ۱۳‌ ‌آبان یادآور پرچمداری امام عظیم‌الشان است برای بیداری مردم، برای حاکمیت حق و برای کنار زدن نقاب از چهره نفاق خاطرنشان کرد: جوانان ما باید ۱۳ آبان را بشناسند و بدانند که در تاریخ این کشور، رشادت و ایستادگی‌های بسیاری برای اعتلای کلمه حق انجام شده است. جوانان باید بدانند در ۱۳ آبان چه گذشت و جوانان در آن دوران چه کردند و جان خودشان را در طبق اخلاص گذاشتند و باید بدانیم در آن دوران چگون حماسه‌سازی کردند.

همان جریان باطل که ‌در بانه فاجعه آفرید، در فلسطین جنایت می‌کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جریانی که دیروز شهرهای ایران را بمباران می‌کرد، امروز منازل مردم فلسطین را بمباران می‌کند و کودکان را قتل عام می‌کنند، اضافه کرد: همان جریان باطل که در جنگ تحمیلی در بانه فاجعه آفرید، در فلسطین جنایت می‌کند؛ آنچه امروز در فلسطین می‌بینیم، نمونه‌اش را در جنگ تحمیلی دیده‌ایم که صدامیان از خدا بی‌خبر چگونه بر سر مردم بانه بمب ریختند و مردم را به خاک و خون کشیدند، امروز همان جریان باطل و همان آمریکا که در جنگ تحمیلی در بانه فاجعه آفرید، در فلسطین جنایت می‌کند؛ همان جریان که دیروز شهرهای کردستان و خوزستان ما را ویران کرد، امروز خانه‌های مردم فلسطین را ویران می‌کند و اگر دیروز صدام جنایتکار و آمریکایی‌ها و کشورهای شرور اروپایی مورد محاکمه قرار می‌گرفتند، امروز شاهد این جنایت هولناک به دست آمریکا و رژیم صهیونیستی نبودیم، اما تردید نداریم جبهه حق و فلسطین پیروز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

وحدت شیعه و سنی زمینه‌ساز پیشرفت کردستان است

کارهای بسیاری انجام شده اما هنوز جای کار در کردستان وجود دارد

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کارهای بسیاری انجام شده اما هنوز جای کار در استان وجود دارد، اضافه کرد:‌در شهرها و روستاهای کردستان به برکت انقلاب اسلامی و مجاهدان، کارهای بسیاری انجام شده‌است؛ رفع محرومیت در طول چهل سال انجام شده‌ اما کارهای دیگری هم در پیش است که باید انجام شود؛ چهره بسیاری از روستاها و شهرهای ما متفاوت شده‌ اما باز هم باید تلاش بیشتری صورت گیرد.‌

وی از بازارچه‌های مرزی استان به عنوان یک فرصت بزرگ نام برد و گفت:‌ بازارچه‌های مرزی فرصت‌هایی هستند که می‌توانند دادوستد را به صورت قانون‌مند رقم بزنند؛ صنایع دستی در کردستان قابل تجاری‌سازی و صادرات است. بازارچه‌های دائمی برای عرضه صنایع دستی ایجاد شوند.‌

زمینه‌های خوبی برای اشتغال جوانان ‌انجام شده اما هنوز کافی نیست

رئیس‌جمهور در دیدار با مردم بانه با بیان اینکه ‌کار ارزشمندی که مردم بانه و منطقه انجام می‌دهند، کار کشاورزی است. کار در شهرک صنعتی بانه نمونه بارز فعالیت خوب مردم منطقه است که نیاز است پیشرفته‌تر شود، تاکید کرد: زمینه‌های خوبی برای اشتغال جوانان در این سال‌ها انجام شده اما هنوز کافی نیست و باید تمام بخش‌های اشتغال‌زایی فعال شوند؛ تحصیلات باید در خدمت رفع مشکلات مردم قرار گیرد.‌

وی با بیان اینکه به برکت خون شهدا، جبهه حق پیروز است و شکی در آن نیست، اظهار کرد: مردم عزیز بانه نتیجه صبر و بردباری خود در مقابل هجمه دشمنان را در این سال‌ها دیده‌اند. در بانه و شهرها و رروستاهای کردستان به برکت انقلاب و تلاش مجاهدان و حضور جوانان کارهای بسیار زیادی در جهت رفع محرومیت و توسعه انجام شده اما کارهای دیگری در پیش است که باید انجام شود.

دانشجویان توانسته‌اند کارهای بزرگی را رقم بزنند

رئیس‌جمهور با ذکر اینکه چهره و وضعیت فعلی روستاها و شهرهای استان با دوران رژیم ستمشاهی متفاوت و قابل مقایسه نیست، گفت: البته از آنجا که ظرفیت در کشور و استان زیاد است، باید کار بیشتری صورت گیرد کما اینکه زمینه و ظرفیت برای کار بسیار فراهم بوده و جوانان همچنان در عرصه‌های مختلف ورزشی، کاری، صنایع پیشرفته و علمی خوش درخشیده‌اند و دانشجویان توانسته‌اند کارهای بزرگی را رقم بزنند.

وی یادآور شد: شهدا و مجاهدان راه خدا به ما آموختند که نباید متوقف و دچار ایستایی شد بلکه باید همواره در حال تلاش و فعالیت بود. کشور ایران علی‌رغم همه تهدیدها در حال پیشرفت و این مسیر را طی می‌کند. در اکثر حوزه‌ها دشمنان با اینکه سعی کردند که صادرات، تجارت و پیشرفت نداشته باشیم، اما موفق نشدند.

دشمنان ‌با برپایی اغتشاشات برای ناامیدی مردم تلاش کردند

رئیس‌جمهور عنوان کرد: دشمنان سال گذشته با برپایی اغتشاشات برای ناامیدی مردم تلاش کردند اما موفق نشدند. مردم امروز آینده را بسیار روشن می‌بیینند و زمینه علم افزایی، تلاش، کوشش، رشد اقتصادی، تولید و تجارت در حوزه‌های مختلف فراهم و افزایش یافته و باید تداوم داشته باشد. با کار و تلاش می‌توان مشکلات را رفع کرد.

وی با اشاره به اقدمات صورت گرفته دولت در حوزه‌های مختلف ابراز داشت: همین سالن ۱۲۰۰ نفری بانه پروژه‌ای بسیار ارزشمند و آبرومند است که جا دارد از دست‌اندرکاران آن قدردانی کنم. در این دولت مشکل جیره‌بندی آب و دغدغه‌مندی مردم در بانه برطرف شد و در گام بعدی باید احداث سد را دنبال کنیم تا زمینه دسترسی مردم به آب شرب پایدار همواره و در آینده فراهم باشد.

مرز تهدید نیست بلکه فرصت است

رئیسی در ادامه مسئله تجارت را مهم برشمرد و با بیان اینکه استان کردستان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که یکی از آنها مرز است، افزود: مرز تهدید نیست بلکه فرصت است. ما مرزها را فرصت‌ها دانسته و باید از آن استفاده کرد. زمینه تجارت و داد و ستد برای تجار و بازرگانان که هم سود ببرند و به مقررات کشور پایبند باشند، در مرزهای استان فراهم است.

وی تصریح کرد: ساماندهی وضعیت تجارت جزو دغدغه‌های مسئولان بوده که با راه‌اندازی منطقه آزاد، وضعیت تجارت در بانه و مریوان شکل جدیدی خواهد پیدا کرد که هم مردم سود ببرند و دولت به مقررات پایبند و کشور همسایه نیز بهره‌مند شوند.

باید بتوانیم بازارچه‌های مرزی را فعال کنیم

رئیس‌جمهور افزود: علاوه بر مرز که یکی از ظرفیت‌های استان بوده، بازگشایی مرزها را نیز فرصت دانسته و در مناطقی که بتوانیم بازارچه‌های مرزی را فعال کنیم، به صورت قانونمند و در چارجوب مقررات با کشور همسایه، این کار را انجام خواهیم داد.

وی اقتصاد گردشگری را مهم دانست و با بیان اینکه ظرفیت این حوزه در کردستان بسیار زیاد است، خاطر نشان کرد: جاذبه‌های مختلفی برای تقویت صنعت گردشگری وجود دارد که رونق توسعه و اقتصاد استان را به دنبال خواهد داشت.

در ورودی شهرها بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی راه‌اندازی شود

رئیس‌جمهور صنایع دستی را ظرفیت دیگر استان ذکر کرد و با اشاره به اینکه تولیدات این عرصه قابل عرضه، تجاری سازی و صادرات است، عنوان کرد: به استاندار دستور داده که در ورودی شهرها بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی راه‌اندازی شود. در دیدار با زنان کارآفرین مطرح شد که زمینه برای خرید محصولاتشان نیست چراکه بازارچه دائمی برپا نشده که با این کار مشکلات و دغدغه‌ها رفع و باعث انگیزه بیشتر آنان و نقش مهمی در رونق اقتصادی خواهد داشت.

وی در پاسخ به درخواست امام جمعه موقت بانه که زمینه ورود و جذب جوانان در ادارات فراهم شود، گفت: کار کردن که فقط در اداره نیست. کشاورزی و شهرک صنعتی بانه دو ظرفیت بزرگ این شهرستان است. کار تنها نشستن پشت میز نیست. باید صنعت و معدن و کشاورزی پیشرفته شود. اینکه جوانی تحصیل کند و بعد در خانه بنشیند و بگوید هر وقت کار ادرای پیدا شد، که نمی‌شود، تحصیلات باید در جهت پیشرفت کشور و کنار آب، برق،کشاورزی و صنعت قرار گیرد و حل مسئله کند.

تحصیلات باید در خدمت رفع مشکلات قرار گیرد

رئیسی با تأکید بر اینکه تحصیلات باید در خدمت رفع مشکلات قرار گیرد، ابراز داشت: جوان تحصیلکرده کُرد وقتی تحصیلات را تکمیل می‌کند و به مدارج علمی بالا می‌رسد مردمش امیدوار به حل مشکل و گره‌گشایی خواهند شد.

رئیس‌جمهور درباره درخواست زمینه برای اشتغال؛ توضیح داد: کارهای در استان صورت گرفته که زمینه اشتغال فراهم شده اما باید این بخش‌ها بیشتر تقویت شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه خون مطهر شهدا، مجاهدت مجاهدان و ایثار ایثارگران را باید پاس داشت و تحقق این امر، در توکل به خدا و گره‌گشایی از زندگی مردم فراهم می‌شود، خطاب به مسئولان و جوانان یادآور شد: کارها با روحیه جهادی دنبال شود، با امید تلاش کنید چراکه آینده بسیار روشن و مالِ جوانان است. دشمن روز به روز مأیوس‌تر و استیصالش نسبت به ایران بیشتر می‌شود.

نقشه‌های دشمنان در ۴۴ سال اخیر همواره نقش بر آب شده است

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نقشه‌های دشمنان در ۴۴ سال اخیر همواره نقش بر آب شده است، اظهار کرد: امروز شاهدیم درخت تنومند انقلاب که ثمرات زیادی برای منطقه و دنیا داشته، نه اینکه با این تکانه‌ها، تکان نمی‌خورد بلکه روز به روز به استحکام آن افزوده‌تر و مردم و دلسوزان امیدوارتر می‌شوند. چراکه بهترین انسان‌ها برای پیروزی و ثبات این انقلاب جانشان را تقدیم کرده و خونشان به ثار الله متصل شده و خداوند از خون شهدا نخواهد گذشت.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *