وضعیت سینوسی بورس در هفته گذشته

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کل بورس این هفته سه حالت، ریزش شدید، رشد خوب و ریزش معمولی را تجربه کرد.

معاملات شنبه

شاخص کل بورس در پایان معاملات شنبه با ریزش بیش از ۵۰ هزار واحدی مواجه شد تا حمایت ۲ میلیون واحد را از دست بدهد. ارزش معاملات خرد عدد ۴,۶۹۳ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، ۱۶ درصد و نسبت به میانگین ماهانه ۱۵ درصد افزایش داشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۱,۴۴۴ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای هشتمین روز متوالی با ثبت رقم ۱,۲۱۵ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته بر شدت خروج هم نسبت به میانگین ماهانه افزوده شده است.

برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از ۹۸۱ میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. اما صندوق‌های درآمد ثابت امروز شاهد ۶۱۴ میلیارد تومان خروج نقدینگی بوده‌اند.

ارزش صف‌های خرید ۱۵ میلیارد تومان است که کاهش ۶۲ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی را نشان می‌دهد. این در حالی است که ارزش صف‌های فروش با افزایش ۴۱۱ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی، در محدوده ۹۶۶ میلیارد تومان قرار دارد.

بیشترین ارزش معاملات را گروه خودرویی با ثبت رقم ۳۴۷ میلیارد تومان (۱.۱ برابر میانگین هفتگی) به خود اختصاص داده است. پس از آن گروه‌های فلزات اساسی با ارزش معاملات ۳۳۹ میلیارد تومان (۱.۱ برابر میانگین هفتگی) و انبوه سازی با ارزش معاملات ۳۱۵ میلیارد تومان (۰.۸ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.

گروه چندرشته‌ای با ارزش معاملات ۱۱۸ میلیارد تومان (۴.۳ برابر میانگین هفتگی) بیشترین ارزش معاملات را نسب به میانگین هفتگی داشته است. پس از آن گروه کانه‌های فلزی با ارزش معاملات ۱۵۸ میلیارد تومان (۲.۷ برابر میانگین هفتگی) و گروه نهادهای مالی واسط با ارزش معاملات ۱۴۶ میلیارد تومان (۲.۲ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.

معاملات روز یکشنبه؛ گامی برای جبران نزول سهامداران

شاخص کل در پایان معاملات یکشنبه با رشد ۲۰۲۶۱ واحدی توانست به یک میلیون و ۹۸۱ هزار واحد برسد.

ارزش معاملات خرد عدد ۳,۸۴۲ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی و ماهانه، کاهش قابل توجهی نداشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۲,۶۵۷ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. اما ۹۵ میلیارد تومان ورود نقدینگی انجام شده است.

برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از ۸۹۸ میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. اما صندوق‌های درآمد ثابت امروز شاهد ۲۱۴ میلیارد تومان خروج نقدینگی بوده‌اند.

ارزش صف‌های خرید ۱۷۱ میلیارد تومان است که نسبت به میانگین هفتگی ۶۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. از سوی دیگر ارزش صف‌های فروش با کاهش ۳ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی، در محدوده ۴۸۴ میلیارد تومان قرار دارد.

اما عرضه در انتهای بازار کمی افزایش یافت و تعداد نمادهای منفی نسبت به ابتدای معاملات بیشتر شد، در پایان معاملات یکشنبه ۱۱۹ نماد منفی و ۴۹ نماد صف فروش بودند در حالی که در ابتدای معاملات امروز ۷۲ نماد منفی و ۵۱ نماد صف فروش بودند.

تعداد نمادهای مثبت امروز هم به ۴۳۷ نماد رسیده و ۷۵ نماد نیز صف خرید بودند، در ابتدای معاملات یکشنبه ۴۸ نماد در وضعیت صف خرید قرار داشتند.

معاملات روز چهارشنبه

شاخص کل بورس در پایان معاملات چهارشنبه با ریزش ۱۰۶۶۷ واحدی مواجه شد، البته در بازار سرمایه پول نبوده و ریسک‌های لحظه‌ای هم دلیل اصلی ریزش و نوسان در کانال نزولی نیست. ارزش معاملات خرد عدد ۳,۶۸۵ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، کاهش قابل توجهی نداشته است. اما نسبت به میانگین ماهانه، ۶% کاهش داشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۲,۱۳۴ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای دومین روز متوالی با ثبت رقم ۷۸۹ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته بر شدت خروج هم نسبت به میانگین ماهانه افزوده شده است.

برآیند معاملات صندوق‌های درآمد ثابت نیز در یک هفته گذشته حاکی از ۵۰۳ میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی به این صندوق‌ها است. امروز نیز با ورود ۱۱۹ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی برای دومین روز متوالی به صندوق‌های درآمد ثابت، دریافت سود ثابت همچنان مورد استقبال حقیقی‌ها قرار دارد. در یک هفته گذشته شیب ورود به این صندوق‌ها هم نسبت به میانگین ماهانه، در حال افزایش است.

ارزش صف‌های خرید ۵۳ میلیارد تومان است که کاهش ۳۲ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی را نشان می‌دهد.این در حالی است که ارزش صف‌های فروش با افزایش ۳۸ میلیارد تومانی نسبت به میانگین هفتگی، در محدوده ۵۴۲ میلیارد تومان قرار دارد.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *