مبلغان باید توسل به اهل بیت و قرآن را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی ماندگاری عصر امروز پنجشنبه در نشست تخصصی با موضوع «نقش اقشار تأثیر گذار در تقویت جبهه مقاومت» که به همت اداره تبلیغات اسلامی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: روز قیامت یک عده‌ای فریاد می‌زنند که اگر ما کلام خدا و اولیای او را می‌شنیدیم و بر آن تعقل می‌کردیم، امروز جهنمی نبودیم.

این کارشناس مسائل دینی گفت: مقام معظم رهبری در سال ۹۷ بیانیه گام دوم انقلاب را نوشتند و تاکید کرده‌اند که این بیانیه خوانده و در آن تأمل و برای نسل بعدی گفته شود.

وی عنوان کرد: دشمن به ویژه دشمن صهیونیست در طول تاریخ اسلام از زمان پیامبر تا امروز دو کار انجام می‌دهد؛ یکی اینکه جلو شنیدن کلام حق را بگیرد، زمان پیغمبر به تازه واردهای مکه پنبه می‌دادند که در گوش خود بگذارند؛ البته امروز نیاز به پنبه نیست و با فضای مجازی و ماهواره، بمباران شنیدنی برای مردم می‌ریزند آنقدر که مردم فرصت نکنند تا کلام خدا را بشنوند.

حجت الاسلام ماندگاری ادامه داد: دشمن برای اینکه جلوی شنیدن را بگیرد، بمباران شنیدنی درست کرده و امروز اصل انفجار اطلاعات است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: دومین کاری که دشمن انجام می‌دهد، این است که جلو تعقل را بگیرد؛ جلو تعقل را با تحریک شهوت‌ها، قدرت، شهرت، ریاست و … می‌گیرد و در واقع تمام برنامه‌های دشمن تحریک شهوت‌ها است.

وی افزود: با هر قشری حتی اقشار خاکستری هم که صحبت می‌شود، اگر بتوان عقل مردم را به کار گرفت یعنی کار درست می‌شود؛ البته مردم عقل دارند ولی مشکل این است که عقل آنها، عقل معاش است.

حجت الاسلام ماندگاری با بیان اینکه دشمن جلوی شنیدن کلام حق را می‌گیرد یعنی به سه چیز اعتراف می‌کند، تصریح کرد: اولین اعتراف این است که کلام حق و کلام خدا مطابق عقل است. حدوداً ۲۵۴ آیه قرآن ما را دعوت به تفکر، تدبر و تذکر می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اعتراف دوم دشمن این است که کلام حق و کلام خدا مطابق فطرت است اما چون نمی‌خواهند مردم بر اساس فطرتشان نگاه کنند، جلو کلام حق را می‌گیرند.

وی گفت: حیا فطری است، همه احکامی که خدا گفته فطری است اما دشمن نمی‌گذارد مردم گوش دهند؛ دشمن با اینکه جلوی شنیدن را می‌گیرد اما اعتراف می‌کند که کلام خداوند مطابق سعادت است.

حجت الاسلام ماندگاری خطاب به مُبلغان اظهار کرد: رسالت ما مُبلغان این است که حرف‌های خدا و اولیای او را به گوش مردم برسانیم که این امر باید به سه طریق انجام شود؛ اول از طریق گفتن و شنیدن به این گونه که ما بگوییم و مردم بشنوند.

این کارشناس مسائل دینی، راه دوم را شنوایی اعلام و عنوان کرد: این راه سه ویژگی دارد؛ حضرت آقا فرمودند به همه مُبلغان بفرمائید این سه ویژگی در کلامشان باشد، یک اینکه حرف مستند و مستحکم بزنند و هر حرفی که سند ندارد اصلاً به مردم گفته نشود چون گوش مردم از حرف پر است.

وی اضافه کرد: دومین ویژگی این است که قابل فهم باشد و برای اینکه قابل فهم باشد باید دسته‌بندی شود؛ سومین ویژگی این است که کاربردی و مصداقی باشد.

حجت الاسلام ماندگاری بیان کرد: تبلیغ دوم باید دیداری باشد، برای اینکه مردم ارزش‌ها را ببینند باید سه سیره را به آنها بگوییم؛ اول نمایش زندگی اولیای خدا، دوم اینکه سیره مُبلغان را ببینند و سوم از خودشان برایشان گفته شود.

حجت الاسلام ماندگاری تصریح کرد: اگر بر اساس نیاز با مخاطب حرف بزنیم، او پذیرش می‌کند و اگر بر اساس ظرفیت با مخاطب حرف بزنیم، حرف ما را می‌فهمد و اگر با علاقه حرف بزنیم، لذت می‌برد و جذب می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اگر یک شگرد برای ارتباط برقرار کردن می‌خواهیم، وجود پیغمبر اکرم (ص) بزرگ مُبلغ عالم هستی است، بدترین جامعه‌ای که پیامبر گرفتار آن شد، جامعه جاهلیت است؛ ایشان در جامعه جاهلیت سه اصل تأیید، تبدیل و تصحیح و تخریب را رعایت کرد.

وی بیان کرد: مُبلغی که انس با نماز شب، توسل به اهل بیت (ع) و قرآن نداشته باشد، موفق نمی‌شود.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *