درهنگامه کشتار مسلمانان، سفرای کشورهای اسلامی در اسرائیل چه می‌کنند؟

به گزارش مشرق، جنایات اسرائیل در باریکه غزه ابعادی شوکه کننده پیدا کرده است. بیش از هشت هزار نفر کشته شده که حدود نیمی از آنها کودکان می باشند. دهها هزار نفر مجروح شده اند. حدود دویست هزار خانه ویران شده یا آسیب دیده اند. بخشهایی بزرگی از مناطق مسکونی غزه به ویژه در بخش شمالی آن به تلی از خاک بدل شده است. اسرائیل مردم بیگناه را با همه سلاحهای ویرانگر از جمله بمبهای یک تنی و بمبهای فسفری هدف قرار می دهد. آب، برق، اینترنت و تلفن قطع شده است. همه راههای ورود غذا و مایحتاج مردم بسته شده است. دارو در حال اتمام است. اسرائیل هرآنچه توانسته برای نابودی مردم غزه به کار گرفته است.

این جنایات بی سابقه خشم بین المللی را برانگیخته است. راهپیمایی های عظیم در لندن، نیویورک، پاریس و سایر شهرهای بزرگ جهان به راه افتاده است. اعتراضها به داخل ساختمان کنگره آمریکا و مراکز دولتی در کانادا کشیده شده است. سیاستمداران بسیاری در شرق و غرب عالم این جنایات را محکوم کرده اند. وزیر کابینه اسپانیا خواهان قطع رابطه با اسرائیل شده است. بولیوی رابطه خود را با اسرائیل قطع کرده است. کشورهای دیگری چون شیلی و کلمبیا سفیر خود را از اسرائیل فراخوانده اند. اما متاسفانه کشورهای اسلامی، که با اسرائیل رابطه دارند، هنوز در این رابطه واکنش جدی و مسئولانه ای نشان نداده اند. تنها اردن سفیر خود را از اسرائیل فرا خوانده است. در چنین هنگامه ای که جنایات رژیم صهیونیستی به اوج رسیده و موجودیت یک جمعیت مسلمان دو میلیون نفری را تهدید می کند، از کشورهای اسلامی انتظار می رود سفرای خود را از اسرائیل فراخوانند و رابطه خود را با این کشور قطع نمایند یا حداقل تهدید نمایند در صورت ادامه حملات وحشیانه ارتش اسرائیل و تداوم قتل عام غیرنظامیان و کودکان فلسطینی رابطه خود را با این رژیم قطع خواهند نمود.

کسی از این کشورها انتظار ندارد وارد نبردهای نظامی شوند اما تهدید به قطع رابطه که از اینها ساخته است. این تهدید، به دلیل اهمیت کشورهای منطقه برای اسرائیل، می تواند فشار سنگینی به اسرائیل وارد نموده و کمکی حقیقی به مردم بیگناه غزه باشد. این اقدامات می تواند جان مسلمانان بسیاری را در غزه نجات دهد و از کشتار بی مهابای کودکان و زنان جلوگیری نماید. از اینرو لازم است همه ملتهای مسلمان دولتهای اسلامی را مورد خطاب قرار داده و از آنها بخواهند دست از تماشا و بی عملی بردارند و اقدام موثری برای نجات جان مظلومان فلسطینی انجام دهند. اینک اسرائیل با جنایات خود حجت را بر دولتهای مسلمان امارات، بحرین، مصر، مراکش، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، چاد و مالی تمام کرده است. امروز حضور سفرای این کشورها در اسرائیل هیچ توجیهی ندارد. اینکه اسرائیل با جنایات خود دو میلیون مسلمان را در معرض نابودی قرار دهد و سفرای مسلمان دست بسته در اسرائیل نشسته و این جنایت تاریخی را تماشا نمایند، ننگی بزرگ برای تاریخ اسلام است.

سید هادی برهانی استاد دانشگاه تهران

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *