تامین مالی بیش از ۷۰ درصد دانش بنیان ها از طریق صندوق نوآوری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، سومین جلسه شورای ملی توسعه زنجیره‌های ارزش راهبردی صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد. این برنامه با حضور مقامات کشوری از جمله وزیر کشور، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس سازمان شیلات ایران، عامل توسعه زنجیره ارزش آبزیان و دیگر مقامات برگزار شد.

در آغاز این جلسه، دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن معرفی خدمات این صندوق به زیست‌بوم نوآوری کشور اظهار کرد: امروز اکوسیستم تأمین مالی در دنیا یکی از مهمترین ابزارهای پیشرفت بشمار می‌آید. امروز در بسیاری از کشورها نظام بانکی پاسخگوی نیازهای جدید تأمین مالی نوآوری نیست، از این‌رو در همه دنیا نهادهای تخصصی تأمین مالی فناوری شکل گرفته است.

وی افزود: بنا بر این دغدغه، فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی از سال‌های آغازین دهه ۹۰ در کشور آغاز شد و امروز در زیست‌بوم نوآوری به نقطه‌ای رسیده‌ایم که جمعیت شرکت‌های دانش‌بنیان به ۹ هزار شرکت رسیده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه این صندوق ۷۹ خدمت مالی را در چهار دسته تسهیلات، ضمانت‌نامه، توانمندسازی و سرمایه‌گذاری به شرکت‌های دانش بنیان و فناور ارائه می‌دهد، تصریح کرد: آمارها می‌گویند تاکنون ۷۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور از خدمات صندوق نوآوری بهره‌مند شده‌اند. این رویکرد اصیل ماست که نیازهای زیست‌بوم دانش‌بنیان را احصاء کنیم و برطرف سازیم.

دکتر خیاطیان تاکید کرد: از سنوات گذشته در صندوق نوآوری سعی داشته‌ایم رویکرد فعالانه در حوزه تأمین مالی فناوری داشته باشیم و صرفاً موقعیت خود را چنین تعریف نکنیم که شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق مراجعه کنند و درخواست خدمات مالی داشته باشند.

وی اظهار کرد: ما در اینباره رویکردی عمودی را تعریف کردیم، یعنی برای جایی که نیاز به حل مسئله دارد یا مسئله‌ای که از نیازهای عمده کشور است، یا مسئله‌ای که به ارزبری بالا نیاز دارد، سازوکاری با رویکرد فعالانه در صندوق طراحی کردیم. یکی از مسائلی که با رویکرد فعالانه ما سازگار است موضوع «زنجیره ارزش» است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در توضیح این موضوع، گفت: در واقع در برخی از نیازهای کشور، ظرفیت‌های برطرف‌کننده آن نیاز در زیست‌بوم دانش‌بنیان به وضوح مشخص است. این نکته ما را واداشت که با نگاه به زنجیره ارزش صنایع مختلف، شرکت‌های دانش‌بنیان را جانمایی کرده تا در یک زنجیره و با هم‌افزایی، نیازهای خاص کشور را رفع کنند.

خیاطیان افزود: مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شد و بهترین راه حل آن بود که یک عامل توسعه دانش‌بنیان شود و حمایت‌های لازم از آن‌ به عمل آید و این عامل دیگر اجزای زنجیره را با هم متصل کند. در حوزه زنجیره ارزش مهمترین رکن ما همین عامل توسعه خواهد بود چرا که قادر است هم‌افزایی بین همه اجزا را ایجاد کند.

برنامه صندوق برای افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از GDP کشور

دکتر رضا قربانی، معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز دیگر سخنران این برنامه بود که در سخنانی اظهار کرد: ما برای طراحی سازوکار زنجیره ارزش، ابتدا برخی از زنجیره‌ها را در کشور مطالعه کردیم. اولویت‌هایی که صندوق نوآوری به آن رسید در حوزه‌های آب و انرژی تعریف می‌شوند، لذا سعی کردیم روی هر کدام از این دو حوزه اصلی و دیگر حوزه‌هایی که اهمیت داشتند متمرکز شویم.

وی افزود: در هر یک از این حوزه‌ها مطالعات انجام شده است. پس از این، گام اول این بود که نقاط قابل اتکا به لحاظ فناورانه داشته باشیم و آن‌ها را از شرکت‌های دانش‌بنیان احصاء کنیم. در گام دوم تلاش ما این بود که زنجیره را تکمیل کنیم. اهداف کلی این زنجیره این خواهد بود که با اتکا به نقاط فناوری مزیت‌های اقتصادی را توسعه دهیم. برداشت ما این است که مردمی‌سازی اقتصاد با توسعه زنجیره‌های ارزش امکانپذیر است.

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه این صندوق برای دستیابی اقتصاد دانش‌بنیان به سهم مؤثر از تولید ناخالص داخلی کشور و رسیدن به هفت درصد سهم تولیدات دانش‌بنیان که در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده است، شرایط ورود شرکت‌های دانش‌بنیان را به زنجیره ارزش صنایع فراهم کرد، گفت: با این کار، اقتصاد دانش‌بنیان هم دیگر فعالان یک صنعت را با خود درگیر خواهد کرد و هم می‌تواند سهم مؤثری از GDP کشور کسب کرده و فناوری را نیز به صنایع مختلف تزریق کند.

قربانی تاکید کرد: زیربنای این حرکت از نظر ما بخش خصوصی است که عاملی مؤثر در مردمی‌سازی اقتصاد به‌شمار می‌آید. صندوق نوآوری نیز به عنوان نهادی حاکمیتی صرفاً نقش تسهیل‌گر را به عهده خواهد داشت.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *