کاهش 10 هزار و 650 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاهشی قرار گرفت که عمدتا ناشی از وقایع سیاسی در منطقه بوده است و با از دست دادن 10 هزار و 650 واحد به رقم یک میلیون و 970 هزار و 533 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن امروز با کاهش 9959 واحد به رقم 660 هزار و 254 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 843 هزار میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش فرابورس هم به یک میلیون و 352 هزار میلیارد تومان رسید که مجموع ارزش روز بورس و فرابورس به بیش از 7 میلیون و 186 هزار میلیارد تومان رسیده که با احتساب نرخ آزاد دلار به حدود 143 میلیارد دلار می‌رسد.

معامله‌گران امروز بیش از 8.4 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 292 هزار معامله و به ارزش 4372 میلیارد تومان دادوستد کردند. همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 54 صدم درصد کاهش یافتند.

این دو شاخص با معیار هموزن 1.49 درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 66 صدم درصد کاهش یافت. شاخص اول بازار بورس 46 صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 63 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد مخابرات بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشت و نمادهای کشتیرانی، ایران خودرو، ملی مس، سایپا، پتروشیمی خلیج فارس و بانک ملت بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز 244 واحد کاهش یافت و به رقم 24 هزار و 63 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 352 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 409 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 3.2 سهام و اوراق مالی در قالب 147 هزار معامله و به ارزش بیش از 4248 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای فولاد هرمزگان، مالی سپهر صادرات، پتروشیمی زاگرس، ایران خودرو دیزل، انتخاب الکترونیک، صبا تامین و فرابورس ایران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند. شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس نسبت به روز قبل 1.01 درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 2.12 درصد افت کردند. شاخص بازار اول فرابورس 1.73 درصد کاهش یافت. شاخص بازار دوم فرابورس 74 صدم درصد افت کرد.

به گزارش فارس، این روزها تحت تأثیر وقایع سیاسی در منطقه عمده بورس‌های منطقه قرمز شدند. بورس اوراق بهادار تهران هم که روند کاهشی داشته، این روزها قرمزپوش شده است. به هر حال سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است، اما بازار سرمایه باید به محلی برای تامین مالی پروژه‌های اقتصادی تبدیل شود و سرمایه‌گذاری در این بازار باید در یک چشم‌انداز بلندمدت و همراه با تحلیل و تحقیق صورت گیرد.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *