اسرائیل با حمله زمینی خودش را به دهان شیر می‌اندازد/ پیشنهاد من تشکیل ارتش اسلامی و به عهده گرفتن امنیت منطقه توسط این ارتش است

به گزارش مشرق، محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه زنده با شبکه الجزیره قطر با اشاره به اهمیت موضوع غزه گفت: این مساله ممکن است به سراسر منطقه گسترش یابد و حتی تبدیل به چالشی بین‌المللی شود.

وی با اشاره به اهمیت و بزرگی این موضوع ادامه داد: اسرائیل این جنگ را جنگ سرنوشت اعلام کرد و آمریکا با تمام توان در کنار این جنایتکاران ایستاده است و فرمانده سنتکام آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه در قرارگاه اسرائیل در جنوب تل‌آویو، حضور دارند و مشترکان جنگ علیه مردم غزه را هدایت می‌کنند اسرائیل مسئولیت عملیات هوایی و زمینی را عهده دار است، آمریکا در دریای مدیترانه یک سپر دریایی برای اسرائیل درست کرده است. لذا این جنگ بزرگی است که شاید طولانی شود و ممکن است ابعاد منطقه‌ای پیدا کند و حتی شاید ابعاد بین‌المللی، و دلیل این بحران هم لجبازی آمریکا و اسرائیل در ادامه جنگ و عدم آتش بس است.

رضایی در پاسخ به سوال مجری الجزیره در خصوص اینکه آیا اسرائیل به اهدافش می‌رسد و حماس را از بین می‌برد، گفت: فرماندهان اسرائیلی از جنگ‌های مردمی دانش و تجربه‌ای ندارند و شکستشان در جنوب لبنان نشانگر همین موضوع است.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ادامه داد: آمریکا و اسرائیل برای لاپوشانی این فضاحت تلاش دارند جنگ را به ابعاد بزرگ‌تری برسانند و عاقلان جهان باید جلو این دو یاغی یعنی نتانیاهو و بایدن را بگیرند و در نهایت آمریکا و اسرائیل در مقابل شیوه ابداعی محور مقاومت، پیروز نخواهند شد.

فرمانده جنگ در هشت سال دفاع مقدس در رابطه با اطلاع ایران از این عملیات گفت: ایران از این عملیات اطلاع نداشت و این خود مقاومت فلسطین بود که تصمیم به عملیات گرفت و ایران مانند غربی‌ها به دوستانش به چشم برده نگاه نمی‌کند و برای دوستانش شخصیت و آزادگی قائل است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که برخی در خصوص حضور ایران و محور مقاومت در موضوع غزه سوال می‌پرسند گفت: ما از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون موضعی ثابت و جدی در خصوص فلسطین داشته‌ایم در حالی که همه شاهد بودند که در مدت اخیر بعضی کشورهای اسلامی قصد نزدیک شدن و عادی سازی روابط با اسرائیل داشتند. موضع ما ثابت و پیشنهادمان این است که طی روندی دموکراتیک و با برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی کشور فلسطین ایجاد شود، اما تا زمانی که این مهم محقق نشود فلسطینیان باید از خود دفاع کنند و ایران هم اکنون در صف اول حمایت‌های سیاسی در این موضوع است و پشتیبانی‌های بشر دوستانه دارویی و غذایی هم از طریق کشور مصر داشته است.

رضایی با شرح ماوقع وضعیت میدان در سرزمین‌های اشغالی تصریح کرد: امروز ۳ لشکر در شمال لبنان توسط حزب‌الله زمین‌گیر هستند و ۳ لشکر در کرانه باختری و ۳ لشکر هم در جنوب درگیر غزه است. اتاق مشترکی گروه‌های فلسطینی و حزب الله درست کرده‌اند که معتقدند باید با هم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را پیش ببرند.

در ادامه مصاحبه مجری شبکه الجزیره با اشاره به تخصص محسن رضایی در بخش نظامی و اقتصادی و سیاسی پرسید: آیا اقدام و دخالت نظامی از سوی ایران در واکنش به جنایات صهیونیست‌ها در غزه صورت می‌گیرد؟

رضایی در پاسخ به این سوال با اشاره به اهداف شوم آمریکا در این جنایات گفت: مساله تنها غزه نیست بلکه آمریکا برای برگشت به غرب آسیا در حال بهانه جویی و سو استفاده از این مساله هستند؛ آن‌ها در عراق و سوریه تضعیف شده‌اند و احساس می‌کنند غرب آسیا را از دست خواهند داد و احتمالاً ازدو جبهه دیگر یعنی اوکراین و تایوان فاصله بگیرند و اولویت را به جبهه سوم یعنی غرب آسیا بدهند. حتی ممکن است در اردن و در صحرای سینا و عراق و خلیج فارس به دنبال استقرار پایگاه‌های جدیدی باشند. این آمریکایی‌ها هستند که مشغول گسترش جنگند و ما نمی‌توانیم ببینیم از موضوع غزه برای این مساله سو استفاده کنند و این بستگی به آمریکا و حرکاتش دارد و اینکه آیا آن‌ها می‌خواهند با کشورهای اسلامی که دیگر مانند گذشته نیستند وارد جنگ شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیام مستقیمی در مورد این جنگ به ایران داده است، گفت: آمریکایی‌ها غلط‌هایی کرده‌اند و آن‌ها اصلاً حق ندارند پیام بدهند، حال آنکه دیشب مطلع شدیم پهپادها و ناوگان آمریکا در مدیترانه مشغول کمک‌رسانی به ارتش اسرائیل است و انگار قصد آتش‌بس هم ندارند.

محسن رضایی در پاسخ به این سوال که اگر دخالت آمریکا در منطقه ادامه پیدا کند موجب ورود ایران می‌شود، توضیح داد: ما سعی می‌کنیم با کشورهای دوست و همسایه مانند عراق، سوریه، عربستان، قطر و مصر مشارکت کنیم و پیشنهاد من تشکیل ارتش اسلامی و به عهده گرفتن امنیت منطقه توسط این ارتش است.

وی در واکنش به اظهار نظر مجری الجزیره درباره اعتقاد برخی کشورها در بی‌فایده بودن جنگ با اسرائیل و پیگیری سیاست دو دولتی، گفت: صحبت دو دولت دیگر تمام شده است و وقتی اسرائیل می‌خواهد وارد غزه شود این مساله دیگر موضوعیتی ندارد و آیا دولت‌های عربی در صورت خیزش امت اسلام دیگر قادر به سکوت هستند؟ دوران سازش تمام شده است و نظم جدیدی در منطقه شکل خواهد گرفت و بحث این است که آمریکا این نظم را شکل می‌دهد، یا چین و روسیه و یا کشورهای منطقه؟ به نظر ما کشورهای منطقه خودشان می‌توانند منطقه را اداره و امنیتش را تأمین کنند.

دبیر شورای عالی سران قوا درباره حملات محور مقاومت به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه گفت: ما دخالتی در این حمله‌ها نداریم و این پاسخ خود جبهه مقاومت در واکنش به ایجاد مشکلات در منطقه و اشغال مناطق نفت‌خیز سوریه و کمک به جنایات غزه است و اگر از سوریه و عراق بیرون روند به انها حمله نمی‌شود.

رضایی در تشریح علت حضور اخیر آمریکا در منطقه، توضیح داد: این حضور فعلاً برای موفقیت در جنگ اسرائیل است و می‌خواهند ولو پیروزی کوچکی در غزه به دست بیاورند، اما در نهایت برای تداوم حضور در غرب آسیا است.

وی درباره ادامه موجودیت حماس و گروه‌های مقاومت در غزه، تصریح کرد: از بین بردن مقاومت در غزه غیرممکن است و آن‌ها خود قادر به دفاع هستند و اسرائیل با حمله زمینی خودش را به دهان شیر می‌اندازد و من مطمئن هستم حماس و جهاد اسلامی می‌توانند رژیم صهیونیستی را شکست دهند.

وی در پاسخ به احتمال ورود حزب‌الله لبنان به جنگ، گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما همه چیز امکان پذیر است و مسائل چند روز گذشته و تهاجمات دیوانه‌وار اسرائیل در غزه و رفتارهای بعدی آن‌ها در این موضوع تأثیر دارد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خصوص اظهارات نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی که اعلام کرد ایران و حماس محور شر هستند یادآور شد: این سخنان نتانیاهو اظهارات بوش را برای ما یادآوری کرد که پس از حمله به افغانستان و عراق با دستور او برای حمله به ایران، فرماندهان ارشد نظامی آمریکا با مقاومت در برابر این دستور وی را از این حمله بازداشتند آمریکا می‌داند ایران، افغانستان و عراق نیست و بایدن هم این غلط را نمی‌تواند بکند.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با اشاره به حیثیتی بودن مساله غزه برای جهان اسلام گفت: نمی‌توانیم اشغال قسمتی دیگر از خاک فلسطین را تحمل کنیم و این جزو خطوط قرمز و اساسی ماست.

رضایی با اشاره به دلاوری‌های رزمندگان فلسطینی ادامه داد: ما حماس و جهاد اسلامی را سازمان‌هایی رسمی و مردمی و مشروع می‌دانیم که در نظام بین‌الملل باید مورد تأیید قرار بگیرند و دست و بازوی آنها را می‌بوسیم که از جان و مال و ناموس مردم فلسطین دفاع می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم عقلانیت، تدبیر و هوشمندی بایدن و نتانیاهو افزود: با ادامه این روند آینده منطقه آشوبناک خواهد بود و این افراد جاهل در مسائل نظامی و سیاسی، باید بدانند که جهان با ۵۰ سال پیش بسیار تفاوت کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: ما در دفاع از کشور و ملتمان محدودیتی نداریم و این مساله را بارها ثابت کرده‌ایم، حال آنکه امروز توانایی دفاعی ایران حتی نسبت به ۵ سال گذشته بیشتر شده است و سلاح‌هایی داریم که تا کنون رونمایی نشده‌اند.

رضایی خطاب به آمریکا و نتانیاهو گفت: توصیه می‌کنم آن‌ها آتش‌بس را بپذیرند و نتانیاهو اگر شجاعت دارد به دادگاه برگردد و ادامه محاکمه‌اش را بگذراند که بسیاری منتظر آن هستند.

وی در پایان در پاسخ به برخی شبهات و شایعات درباره اهداف توسعه‌طلبانه ایران در منطقه گفت: ما در ۴۵ سال گذشته حسن نیت خود را ثابت کرده‌ایم و این شبهات، گفته‌های آمریکا و اسرائیل در گوش بعضی دوستان عرب برای عدم اتحاد مسلمانان در منطقه است.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *