تاخیر در ابلاغ وام 350 میلیونی مسکن روستایی

صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره لزوم ابلاغ هر چه زودتر آئین نامه اعطای وام 350 میلیونی مسکن روستائیان گفت: سال گذشته میزان تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت، اما به دلیل تاخیر دولت در ابلاغ آئین نامه آن و تعلل بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات خیلی از روستائیان عملا نتوانستند، این وام را دریافت کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در حال حاضر کلیات این تسهیلات به تصویب دولت رسیده است و باید منتظر نهایی شدن جزئیات آن در یک ماه آینده بود. مجلس و کمیسیون عمران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا دولت این آئین نامه را زودتر ابلاغ کند.

*شورای عالی مسکن مصوبات خود را پیگیری کند

وی در ادامه بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی مسکن باید پیگیری کنند که این آئین‌نامه عملیاتی شود و وام 350 میلیونی مسکن روستایی به دست مردم برسد تا مردم بتوانند حداقل بخش کوچکی از مشکلات خود را ابا ین مبلغ حل کنند.

بدری گفت: مشکل ما در سال گذشته برای ابلاغ آئین نامه اجرای پرداخت وام 200 میلیونی مسکن این بود که سازمان برنامه و بودجه چون باید یارانه آن را بدهد و بهره آن کمتر است، معمولا سازمان برنامه در برابر تخصیص این اعتبار مقاومت می‌کند، چون مابه‌التفاوت آن را باید سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبار کند و به بانک‌ها ابلاغ کند.

وی خاطر نشان کرد: مشکل بعدی هم این است که متاسفانه بانک‌ها خودشان را تافته جدا بافته از مجموعه دولت می‌دانند و باید این رویه اصلاح شود. مجلس فشار لازم را بر دولت خواهد آورد تا هر چه سریع‌تر نسبت به ابلاغ آن اقدام کنند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: از سوی دیگر شورای عالی مسکن باید به مصوبه‌اش اهمیت دهد و پیگیر آن باشد. ما از هم طریق کمیسیون عمران پیگیر این موضوع خواهیم بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: دلیل عدم تحقق وعده دولت به مسکن سازی عدم تامین ابزارهایی است که باید در اختیار مسکن ساز قرار بگیرد.

بدری در تاکید کرد: در حال حاضر هم فصل ساخت و ساز در روستاها به دلیل نزدیک شدن به فصل سرما به پایان رسیده است، ولی هر چقدر آئین نامه اعطای تسهیلات 350 میلیونی مسکن به تعویق بیفتد، روستائیان دیگر نمی‌توانند اقدام به ساخت و ساز کنند.

به گزارش فارس، بیش از یک ماه از تصمیم دولت در شورای عالی مسکن مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی گذشته است، اما همچنان خبری از ابلاغ این تسهیلات به بانک‌ها نیست.

پایان پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *