افزایش 57 درصدی درآمد مالیاتی در سال جاری

به گزارش خبرگزاری فارس، سید محمدهادی سبحانیان رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در این آیین که با حضور حجت الاسلام محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور و همچنین مدیران و بازرسان موضوع ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری این سازمان برگزار شد، با تبیین سیاست‌ها و رویکردهای نظام مالیاتی و برخی اقدامات، دستاوردها و فعالیت‌های در دست اقدام سازمان، گفت: انتظار و توقع از نظام مالیاتی به دلیل توفیقات خوب در وصولی و مالیات ستانی عادلانه و نظایر آن بالا رفته و این مسئولیت ما را در تامین منابع مالی دولت سنگین تر از قبل می نماید که با تلاش و اهتمام ویژه کارکنان جبهه اقتصادی تاکنون موفقت آمیز بوده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه تلاش جهادی همکاران در اجرای مسئولیت‌ها و وظایف سازمانی به ویژه وصول درآمدهای مالیاتی مثمر ثمر بوده است، افزود: در هفت ماهه سال جاری بالغ بر 425 هزار میلیارد تومان وصولی داشتیم که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با رشدی 57 درصدی توام بوده و نسبت به بودجه مصوب 97 درصد محقق شده است.
سبحانیان در ادامه با تاکید براینکه رویکرد نظام مالیاتی بر گسترش چتر مالیاتی است، تصریح کرد: در راستای اجرای این سیاست، از محل مبارزه با فرار مالیاتی و معوقات در سال جاری بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان وصول شده است. همچنین بیش از یک میلیون و 970 هزار مودی جدید شناسایی شده که تاکنون پرونده مالیاتی نداشته اند.
وی تکریم مودیان را یکی از راهبردهای اصلی نظام مالیاتی برشمرد و افزود: اگر می خواهیم نظام مالیاتی به هدف اصلی خود که وصول عادلانه مالیات است نائل شود، باید تکریم مودیان را سرلوحه خود قرار دهیم. در همین راستا و به منظور حل و فصل مشکلات و مسایل مالیاتی مودیان با استقرار بیش از 1677 میز خدمت در بازار و میادین اصلی و مراکز پرتردد شهرها به این سیاست جامه عمل پوشانده ایم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت اجرای قانون پایانه های فروشگاهی پرداخت و گفت: این سازمان تکالیف خودش را بطور کامل انجام داده و عزم جدی برای اجرای کامل این قانون را دارد. البته لازمه موفقیت این طرح ملی، مشارکت و همکاری دیگر دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی است.
مبارزه با فراریان مالیاتی و مساعدت با تولید کنندگان در دستور کار نظام مالیاتی باشد/ دستگاه قضا در کنار دولت
در ادامه این آیین نیز رئیس دیوان عالی کشور با تاکید بر لزوم مبارزه با فراریان مالیاتی و مساعدت با تولید کنندگان در نظام مالیاتی، گفت: دستگاه قضا برای مبارزه قاطع با کسانی که با فرار مالیاتی حقوق عامه را تضییع می کنند در کنار دولت ایستاده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری رئیس دیوان عالی کشور در آئین اعطای احکام بازرسان موضوع ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری که با دعوت دکتر سید محمد هادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این سازمان برگزار شد، مسئله اول امروز کشور در ارتباط با اداره جامعه را اقتصاد دانست و گفت: به دلیل همین اهمیت، چندین سال متوالی مقام معظم رهبری نیز موضوع اقتصاد را، مسئله پایه ای و اساسی کشور اعلام کرده اند.
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اقتصاد به مالیات بر می گردد که جزء وظایف اصلی سازمان امور مالیاتی است، بیان داشت: مالیات منبع اصلی تامین هزینه جاری دولت است و بسیاری از خدمات عمومی که در کشور انجام می شود از محل درآمدهای مالیاتی است.
وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا مالیات منبع اصلی تامین درآمدهای کشورها است اما در کشور ما به صورت تاریخی نفت مهمترین منبع تامین درآمدهای دولت بوده است که به دلیل اینکه منابع نفتی متعلق به آیندگان است و باید هزینه توسعه زیرساخت های کشور شود، این امر یک خسارت بزرگ برای کشور بود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری با یادآوری فرازی از خطبه حضرت علی (ع) در فرمان نامه خطاب به مالک اشتر و تاکید بر اهمیت، حساسیت و ظرافت این بخش از خطبه ایشان، اظهار داشت: حضرت امیر در این بیانات صلاح مالیات، مالیات دهندگان و محل استفاده مالیات را مورد توجه قرار داده است.
رئیس دیوان عالی کشور با تاکید بر لزوم شناسایی راه های برخورد با حیله گران و فراریان مالیاتی بیان داشت: متاسفانه برخی از کسانی که درآمدهای کلان دارند انواع حیله ها را به کار می برند تا از پرداخت مالیات فرار کنند.

وی ادامه داد: نظام مالیاتی باید با استفاده از ظرفیت های قانونی به سراغ کسانی برود که درآمدهای کلان دارند و اقدام به فرار مالیاتی می کنند و از آن طرف به کسانی که به دلیل مشکلات اقتصادی و یا تحریم دچار مشکل شده اند مساعدت مالیاتی کند.

رئیس دیوان عالی کشور، ارتباط بین دستگاه قضا و نظام مالیاتی کشور را مناسب ارزیابی کرد و گفت: جرم انگاری از فرار مالیاتی راه را بر مبارزه قاطع با کسانی که با لطایف الحیل مختلف به دنبال فرار هستند باز کرده است و عدالت نیز اقتضا می کند برای احقاق حقوق ملت و دولت جلوی آنها را گرفت که دستگاه قضا در این امر در کنار دولت ایستاده است.
گفتنی است در انتهای مراسم، احکام صادره از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی به بازرسان موضوع ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری از سوی ایشان اعطا شد.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *