تسویه ۱۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در ۷ ماه اخیر

به گزارش خبرگزاری مهر، خزانه داری کل کشور جزئیات فروش اوراق مالی در آخرین حراج و همچنین مجموع فروش اوراق مالی از ابتدای سال جاری تا کنون را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۱۳ هزار و ۲۴۲ میلیارد تومان به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) از محل فروش اوراق تأمین شد.

جدول شماره (۱)؛ مشخصات فروش نقدی در سیزدهمین هفته عرضه اوراق بدهی دولت منتهی به تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۳

تسویه ۱۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در ۷ ماه اخیر

با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق و فروش هفته قبل، تاکنون مجموعاً ۶۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تأمین مالی شده که حدود ۲۵ درصد از طریق بازار پول و ۷۵ درصد از طریق بازار سرمایه بوده است. همچنین مجموع تأمین مالی دولت از ابتدای سال تا تاریخ فوق‌الذکر به شرح جدول شماره (۲) بوده است:

جدول شماره (۲)؛ مشخصات فروش نقدی اوراق بدهی دولت در هفته منتهی به ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ (ارقام میلیارد تومان)

تسویه ۱۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در ۷ ماه اخیر

در مقابل مبلغ تأمین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال جاری به مبلغ ۶۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، تا کنون مبلغ ۱۲۷ هزار و ۵۶۸ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و فرع اوراق در سال جاری پرداخت شده است. بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی به شرح جدول ذیل، منفی ۶۵ هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان بوده است. به بیان دیگر، رقم تسویه اوراق دولتی معادل ۶۵ هزار و ۱۶۸ هزار میلیارد تومان فراتر از عایدی دولت از محل انتشار اوراق بوده است.

جدول شماره (۳)؛ تأمین مالی دولت در سال ۱۴۰۲ منتهی به تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۳

همچنین در هفته آتی نسبت به عرضه اوراق به شرح جدول ذیل اقدام می‌شود:

جدول شماره (۴)؛ مشخصات فروش اوراق نقدی در چهاردهمین هفته عرضه اوراق بدهی دولت در تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۹

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *