مشوق‌های جدی می تواند بورس را به سمت بالا پرتاب کند

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کل بورس در هفته گذشته وضعیت ریزشی داشته و ریزش همراه با ارزش پایین معاملات خرد را تجربه کرد.

معاملات روز سه شنبه و سقوط دور از انتظار ۲۱ هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس در انتهای معاملات سه شنبه با ریزش بیش از ۲۱ هزار واحدی مواجه شد و به جایگاه ۲ میلیون واحد رسید، شاخص کل بورس سه شنبه وضعیت بسیار قرمز و ریزشی داشته و ۸۵ درصد نمادهای بازار سرمایه در وضعیت منفی قرار داشتند.

این منفی بودن با وجود شرایط خوب بنیادی بورس به هیچ وجه قابل قبول نبوده و علت ریزش هم نبود خریداران جدید و ناامیدی سرمایه گذاران از صعود بورس است.

ارزش معاملات خرد عدد ۴,۱۹۴ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، ۷% افزایش داشته است. اما نسبت به میانگین ماهانه، افزایش قابل توجهی نداشته است.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، خروج نقدینگی حقیقی (فروش حقیقی به حقوقی) به ارزش ۱,۵۸۷ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. سه شنبه نیز روند خروج نقدینگی حقیقی برای ششمین روز متوالی با ثبت رقم ۴۹۶ میلیارد تومان همچنان ادامه دارد. در یک هفته گذشته بر شدت خروج هم نسبت به میانگین ماهانه افزوده شده است.

معاملات روز چهارشنبه

شاخص کل با حمایت چند نماد شاخص ساز و با رشد اندک ۳۶۶ واحدی توانسته حمایت ۲ میلیون واحد را حفظ کند، حداکثر تلاش بازارساز این است که این حمایت حفظ شود اما اگر حفظ این حمایت بازدهی برای سهامداران نداشته باشد و قرار باشد پرتفوها ضرر کند، سهامداران می‌گویند بهتر است تا شکسته شود تا بازارساز اقدامات اساسی برای رشد بازار سرمایه انجام دهد.

ارزش معاملات خرد حداقلی است و با این ارزش معاملات، بازار نمی‌تواند به صورت پر حجم به صعود فکر کند.

باید بازار ساز وارد شود

فعالان بازار سرمایه می‌گویند در برهه کنونی تنها بازارساز می‌تواند با ایجاد مشوق‌هایی و با حمایت و خریدن سهم به بازار کمک کند.

مهدی افضلیان در این باره نوشت: طبق شنیده‌ها با توجه به منابع ورودی از صندوق توسعه ملی، صندوق تثبیت با قدرت از بازار حمایت خواهد کرد.صحبت‌هایی که بارها و بارها شنیده شده و هر بار هم بازار پایین‌تر رفته است. این نشان می‌دهد مشکل بازار نقدینگی است و این نقدینگی صرفاً خاص سرمایه گذاران خرد بازار نیست بلکه سمت حقوقی‌های بزرگ‌تر می‌باشد که فعلاً اقدامی از سمت آنها شاهد نیستیم.

به گفته افضلیان، اینکه صرفاً با خبردرمانی قصد داشته باشیم بازار را جهت دهی کنیم درست نیست. یک همت میخواد و در مرحله بعدی اعتماد سازی که فعلاً از بین رفته است. رشد بازار با خرید سرمایه گذار خرد محقق نمی‌شود.

حال شاخص کل در ارزنده ترین وضعیت در چند سال گذشته قرار گرفته و باید دید بازار ساز در این برهه به صورت جدی از بازار حمایت می‌کند یا خیر؟

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *