آیا تعطیلی بورس در زمان هیجان اقدام درستی است؟

به گزارش خبرنگار مهر، شب جمعه ۵ آبان ماه، رژیم صهیونیستی اعلام کرد جنگ گسترده زمینی را علیه حماس در غزه آغاز کرده است، هم زمان حملات هوایی و دریایی به غزه شدت یافته و صهیونیست‌ها دیوانه‌وار غزه را به خاک و خون کشیدند.

بعد از این حمله احساس یک حمله گسترده به مردم دنیا دست داد و برخی از رسانه‌ها از احتمال درگیر شدن کشورهای دیگر مانند لبنان و یمن به جنگ با رژیم صهیونیستی سخن گفتند، این شوک باعث شد که بورس‌های دنیا به ویژه بورس کشورهای منطقه حالت ریزشی پیدا کنند به طوریکه بورس استانبول افت ۵ درصدی را شاهد بوده و همه معاملات متوقف شد. نگرانی از گسترش جنگ در منطقه مهمترین عامل افت عجیب بورس استانبول بود.

اما بورس ایران در روز شنبه متأثر از این جنگ، ریزش بیش از ۵۰ هزار واحدی را تجربه کرد، برخی از معامله گران می‌گویند مسئولان سازمان بورس باید معاملات روز شنبه را تعطیل می‌کردند اما مسئولان سازمان بورس معتقدند تعطیلی بازار می‌تواند هیجان بازار را به شدت بیفزاید.

آیا تعطیلی بورس در زمان هیجان اقدام درستی است؟

امیر مهدی صبایی، سخنگوی سازمان بورس در اینباره نوشت: «با توجه به شایعات مطرح شده در فضای مجازی پیرامون تداوم فعالیت بازار سرمایه، به اطلاع می‌رساند هیچ پیشنهادی در خصوص توقف معاملات در دستور کار قرار ندارد.»

تا به امروز بازار سرمایه با هیجان سنگین، تعطیل نشده است شاید مهمترین هیجان بورس را می‌توان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی دانست که بورس ایران را درگیر ریزش کرد، اما بازار در آن زمان تنها ۳ روز با متعادل شدن و صعودی شدن فاصله داشت.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *