ظریف مصور کشور را از واردات موکت بی نیاز کرد

عموم مردم گروه صنعتی ظریف مصور را به عنوان بزرگترین تولیدکننده موکت در کشور می شناسند. اما فعالیت این مجموعه در تولید موکت خلاصه نمی شود. امروز بالغ بر ده ها محصول و خدمت مختلف در مجموعه کارخانجات ظریف مصور تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می گردد که موکت های خانگی و اداری تنها بخشی از آن است.

ظریف مصور کشور را از واردات موکت بی نیاز کرد

با توجه به حضور ویژه این گروه صنعتی در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کف پوش ها، موکت و فرش ماشینی که تا روز ۶ آبان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است پیرامون فعالیت ظریف مصور در رسته های مختلف صنعت نساجی و محصولات جدید این گروه صنعتی گفتگویی با مهران ملک پور مدیرعامل شرکت تولیدی ظریف مصور ترتیب داده ایم.

رسته های مختلف فعالیت ظریف مصور

ملک پور در این گفتگو اظهار داشت: شرکت ظریف مصور به عنوان بزرگترین واحد تولیدی موکت و کف پوش کشور فعالیت دارد. البته لازم به توضیح است که ما در صنایع مختلف مشغول به فعالیت هستیم. به فضل خدا و تلاش همکاران ما در صنعت موکت و کفپوش خانگی و همچنین کفپوش خودروهای داخلی به بزرگترین تولیدکننده کشور تبدیل شده ایم ولی اکثر مردم ما را به عنوان یک برند تولیدکننده موکت می شناسند.

وی افزود: ما در کنار تولید موکت در صنایع مختلفی از جمله صنعت Geomembrane که عایق رطوبتی برای ایزولاسیون در صنایع سدسازی، مخازن ذخایر آب و انتقال آب به حساب می آید و همچنین صنعت Geotextile که در صنایع راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایعی مانند نخ و الیاف مصنوعی، مستربچ، تولید روغن های نساجی و… نیز ورود کرده ایم. این در حالی است که ما تنها ۵ درصد واردات مواد اولیه داریم و ۹۵ درصد از مواد مورد نیاز ما به صورت خودکفا در داخل مجموعه تولید می شود.

محصولات جدید گروه صنعتی ظریف مصور

مدیرعامل گروه تولیدی ظریف مصور در ادامه از ارائه محصولات جدید این گروه صنعتی به بازار خبر داد و گفت: موکت های هتلی محصولی است که ما با تیکه بر تکنولوژی های جدید موفق به تولید آن شدیم. موکت های هتلی به لحاظ ایمنی، ضد احتراق بودن، کیفیت و دوام باید استانداردهای خاصی را پشت سر بگذارد. سابق بر این تمام موکت های هتلی مورد استفاده در هتل های کشور وارداتی بود ولی خوشبختانه با ورود ما به این بخش چندین هتل در سطح کشور با موکت های هتلی ظریف مصور کفپوش شده اند.

ملک پور افزود: موکت تایل یکی دیگر از محصولات جدید ما است که وارد بازار کرده ایم. این موکت به صورت ابعادی و مانند پازل کنار یکدیگر قرار داده می شود. ما موکت بدون چسب را نیز برای اولین بار در کشور به بازار عرضه کردیم که توسط یک پشت‌کِشی خاصی نیاز به چسباندن در کف منزل یا محل کار ندارد. چمن مصنوعی نیز یکی دیگر از محصولات ما است که در سطح وسیع و گسترده ای در بازار عرضه می شود.

وضعیت کنونی بازار صنعت نساجی

وی در ادامه به تشریح وضعیت کنونی بازار صنعت نساجی پرداخت و گفت: متاسفانه ورود محصولات ارزان قیمت چینی به کشورهای همجوار موجب شده تا بازار هدف ما در این کشورها تحت تاثیر قرار بگیرد. ما حجم قابل توجهی صادرات داریم و این صادرات از آفریقای جنوبی تا استرالیا را در بر می گیرد. با این حال عمده صادرات ما به کشورهای همسایه است اما قیمت پایین موکت های چینی و بعضا ترکی امکان رقابت را برای ما سخت کرده است.

مدیرعامل گروه تولیدی ظریف مصور در ادامه نوسانات نرخ ارز را یکی دیگر از چالش های مهم این حوزه برشمرد و گفت: این چالش بسیار آسیب رسان است؛ چرا که ما هر توافقی را که با یک تاجر خارجی انجام دهیم متعهد به پرداخت آن با قیمت توافق شده هستیم. به کرات مشاهده می شود که به دلیل تغییرات نرخ ارز ما در زمان سررسید تعهدات خود حتی در حاشیه زیان هم قرار می گیریم.

ملک پور افزود: مجموعه ظریف مصور همواره تلاش کرده که مشکلات را با تکیه بر توان متخصصان داخلی رفع کند؛ بنابراین مسائلی مانند تحریم ها و… گرچه آزاردهنده بوده اما مانع از حرکت ما نشده است. همانطور آمارها نشان می دهند ما در مجموعه ظریف مصور در حدود ۱۵ سال گذشته که مسائل تحریمی شدت گرفته اند هر ساله با رشد تولید مواجه بوده ایم. ما همه ساله ماشین آلات جدید را به خط تولید اضافه کرده ایم و امروزه کارخانه جدید نخ bcf ما نیز در حال نصب است. تاسیس این کارخانه اقدام بزرگ و جدیدی در صنعت نخ بود که در مجموعه ظریف مصور ایجاد شد. این موارد به این معنی است که مجموعه ما پویا است و هیئت مدیره مجموعه نظر بر توسعه اشتغالزایی دارند و رکن دید آنها ایجاد اشتغال در کشور است. گفتنی است در حال حاضر ۲ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش ۱۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در حال فعالیت با مجموعه ظریف مصور هستند.

حضور ظریف مصور در نمایشگاه دموتکس ایران

وی در ادامه به حضور گروه صنعتی ظریف مصور در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کف پوش ها، موکت و فرش ماشینی اشاره کرد و گفت: نمایشگاه ها محلی برای عرضه توانمندی صنایع برگزار می شوند. ظریف مصور طی سال های اخیر برندسازی خود را انجام داده و تنها تولیدکننده موکت است که در آنتن تلویزیون حضور دارد. ما تنها تولیدکننده موکت در کشور هستیم که در نمایشگاه های خارجی نیز حضور مداومی داشته ایم. بنابراین حضور در نمایشگاه از نظر بازاریابی تاثیر خاصی برای ما نخواهد داشت اما نمایندگان و مشتریان عمده ما از ما انتظار دارند تا در اینگونه نمایشگاه ها حضور داشته باشیم و محصولات جدید خود را ارائه دهیم.

مدیرعامل گروه تولیدی ظریف مصور در پایان گفت: به هر حال حضور در نمایشگاه بستر مناسبی برای هم افزایی فکر تولیدی با همکاران این حوزه به شمار می رود.

این محتوا تبلیغاتی است

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *