سامانه تشخیص شایع‌ترین سرطان در کشور تجاری‌سازی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، این سامانه توسط مهدی حمصیان، دانشجوی دکتری هوش مصنوعی و محاسبات نرم پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران طراحی شده است که در اجرای پایلوت بر روی ۷۰۰۰ بیمار، دقت تشخیص بالای ۹۸ درصد را نشان داده است.

مهدی حمصیان، طراح این سامانه گفت: این نرم‌افزار جهت بالا بردن دقت تشخیص و بهره‌وری بالاتر بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان پیاده‌سازی شده است، ضمن اینکه این الگوریتم به تنهایی بر روی قریب به ۷۰۰۰ نفر بیمار سرطانی در ایران به صورت پایلوت اجرا شده و با دقت ۶/۹۸ درصد اندازه‌گیری شده است.

وی افزود: کاربرد این روش در تشخیص بیماری سرطان پستان، با استفاده از ابزار کمک تشخیصی تصویر ماموگرافی می‌باشد. رادیولوژیست‌ها از طریق این روش می‌توانند برای افزایش دقت تشخیص و کاهش زمان جوابدهی تصاویر ماموگرافی استفاده نمایند؛ ضمن اینکه سرطان پستان را در مراحل اولیه شناسایی خواهد کرد.

حمصیان، کاهش خستگی چشم رادیولوژیست به علت کار با تصاویر کاملاً رنگی، افزایش دقت رادیولوژیست به علت طیف‌بندی رنگی براساس میزان تراکم در تصویر، افزایش میزان دقت در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون‌ها به علت تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی، افزایش میزان دقت در تشخیص تومورها به علت تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی و کاهش زمان تشخیص توسط رادیولوژیست به علت ساده‌سازی تصویر با طیف‌بندی رنگی را از دیگر ویژگی‌های این سامانه برشمرد.
طراح این سامانه تشخیصی افزود: این سامانه با عنوان «سامانه هوشمند پیش‌بینی سرطان پستان» با شماره ۹۱۸۳۶ در سازمان مالکیت معنوی ایران در طبقه‌بندی بین‌المللی A۶۱l ۱۵/۵۶ به ثبت رسیده است.

این سامانه در رویداد فن‌نما که به تازگی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور از سراسر کشور برگزار شد، پس از بررسی‌های تیم داوری سازمان جهانی مالکیت معنوی و اختراعات، موفق به کسب مدال طلای این مسابقات شد. اولین مقاله علمی مستخرج از پژوهش‌های این دانشجوی دانشگاه تهران در زمینه طراحی این سامانه تشخیصی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از مقالات برتر کنگره بین‌المللی سرطان پستان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انتخاب شد.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *