مقاومت یکی از عناصر مهم در سبک زندگی توحیدی است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین سیدابوالفضل طباطبایی اشکذری نماینده اسبق ولی فقیه در سوریه در نشست علمی با موضوع «طوفان الاقصی، مقاومت حکیمانه» به صورت حضوری و مجازی از سوی جامعه المصطفی برگزار شد، بیان داشت: مقاومت از انتفاضه با سنگ شروع شد و امروز به انتفاضه با موشک رسیده است.

مقاومت یکی از عناصر مهم در سبک زندگی توحیدی است

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری در این نشست مقاومت را یکی از عناصر مهم در سبک زندگی توحیدی دانست و با بیان اینکه مقاومت برای موحدان، یک قانون توحیدی است، اظهار داشت: هیچ موحدی نمی‌تواند در روی کره زمین زندگی کند و اهل مقاومت نباشد. عمده آیات و مستندات قرآنی به ویژه آیاتی که سیره عملی انبیا از حضرت ابراهیم، موسی و سایر انبیا را نقل می‌کند ناظر به همین است که مقاومت در برابر ظلم و ستم و شرک و کفر و استکبار نوعی از سبک زندگی توحیدی است.

وی افزود: همین سبک از زندگی به عنوان یک قانون در تکلیف اسلامی هم گنجانده شده است و خداوند با بیان آیه “ان الله یدافع عن الذین آمنوا” مقاومت را از خود شروع کرده و با “آیه فاستقم کما امرت و من تاب معک” با ابلاغ به پیامبر خاتم به عنوان عصاره انبیا است از مقاومت به عنوان یک تکلیف عمومی برای همه پیامبران یاد کرده است. همچنین با بیان أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقَٰتَلُونَ بِأَنَّهُمۡ ظُلِمُواْ مشارکت در جهاد و اذن در قتال را نوع تکلیف برای قرار گرفتن در مسیر سعادت، به همه امت اسلامی انسانی و مؤمنین و مظلومان عالم ابلاغ نموده است.

لازمه نصرت ایمان و جهاد است

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری ادامه داد: به استناد آیه ” یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِینَ عَلَی الْقِتَالِ ۚ إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ یَغْلِبُوا مِائَتَیْنِ ۚ وَإِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ مِائَةٌ یَغْلِبُوا أَلْفًا مِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَفْقَهُونَ ” پیروزی در قتال مشروط بر مقاومت است و خداوند برکاتش را با مقاومت نازل می‌کند. لذا لازمه نصرت ایمان و جهاد است.

مکتب امام خمینی (ره) مکتب مقاومت است

وی اضافه کرد: مقاومت در دوره معاصر ما یک مقاومت قرآنی و دنباله سبک زندگی توحیدی است. مکتب امام خمینی (ره) مکتب مقاومت است و موضوع فلسطین نیز در مکتب امام خمینی (ره) یک اصل اساسی است و جز اصول ثابت مکتب ایشان است.

رمز حیات مقاومت، باور به مقاومت است

وی با بیان تاریخچه مقاومت فلسطین تصریح کرد: مقاومت از انتفاضه با سنگ شروع شد و امروز به انتفاضه با موشک رسیده است و آنچه که امروز توانسته است فلسطینی‌ها در این مسیر نگه دارد باور به مقاومت است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. ما امروز در جمهوری اسلامی و حوزه مقاومت و همه جریان‌های ارزشی نیاز به مسئله مقاومت داریم و عدم باورمندی به مقاومت، آفت یک جریان است.

عملیات طوفان الاقصی معجزه‌ی بی سابقه از سوی جوانان فلسطینی بود

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری اظهار داشت: طوفان الاقصی معجزه‌ی بی سابقه‌ای بود که بسیاری از ابعاد آن مثل عملیات‌های سایبری، هلی‌برن و … برای اولین بار به دست جوانان برومند فلسطینی در طول جریان مقاومت صورت پذیرفت و اولین عملیات تهاجمی غافلگیر کننده از سوی مقاومت در منطقه اسرائیل‌نشین فلسطین اشغالی بود و مثل یک زلزله همه اسرائیل را لرزاند.

وی افزود: اراده خداوند، وجود جریان دوقطبی افراطی دولت نتانیاهو در رژیم به عنوان ضعیف‌ترین دولت‌ها، تجربه مقاومت در ماجرای سیف القدس، تقویت نیروهای مقاومت و دست پر فلسطینی‌ها و … مهمترین علت‌های وقوع این عملیات بود.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری با بیان برخی شبهات ایجاد شده پیرامون عملیات طوفان الاقصی عنوان کرد: جمهوری اسلامی در محور مقاومت به مثابه قلب است و فرهنگ مقاومت پدیده زایمانی انقلاب اسلامی است. اما رهبران مقاومت امروز در سراسر جهان بسیار حکیم هستند و تصمیم‌گیری در اقدامات بر عهده خود ایشان است. لذا عملیات طوفان الاقصی یک عملیات حکیمانه است.

اسرائیل؛ برای کشتار فلسطینی‌ها نیازی به بهانه ندارد

وی ادامه داد: یکی از مطالب پیرامون غزه، کوچ دادن اجباری فلسطینی‌های ساکنان غزه به مصر و اردن برای خالی کردن منطقه از فلسطینیان است و قبل از طوفان الاقصی رژیم اسرائیل به جدّ، به دنبال این مسئله بودند. اینجور نیست که گمان کنیم اگر این عملیات انجام نمی‌شد امروز فلسطین آرامتر بود. اسرائیلی‌ها برای کشتن و اخراج فلسطینی‌ها از سرزمین مادری شأن هیچ بهانه‌ای لازم نداشته و ندارند و قطعاً بدون این عملیات هر روز کلی کشته و زخمی روی دست مردم غزه باقی می‌ماند.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری تصریح کرد: اسرائیل ناگزیر است یا جنگ و کشتار را ادامه بدهد که به نظر برای اسرائیل بسیار سخت و هزینه بردار است و یا اینکه با مقاومت مذاکره کند که در هر دو حالت دست برتر برای مقاومت، حماس و فلسطین است.

وی افزود: یکی دیگر از برکات طوفان الاقصی وحدت میدان‌های مقاومت حول محور فلسطین است. امروز محورمقاومت از نقاط مختلف مثل بلندی‌های جولان، اردن، عراق، سوریه آماده نبرد است.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی اشکذری ادامه داد: صبر حماس برای انجام این عملیات در زمان دیگری در آینده، می‌توانست منجر به فاجعه عادی سازی روابط با اسرائیل شود و به برکت این عملیات و مقاومت حکیمانه بسیاط همه این موارد جمع شد.

وی خاطر نشان کرد: امروز مقاومت مطمئن است اگر به حیات و ممات برسد همه بخش‌های مقاومت پشت سر آن هستند اما اسرائیل از حمایت آمریکا و سران غرب هیچ اطمینانی ندارد.

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *