روایت معاون سازمان اطلاعات سپاه از نشست اطلاعاتی دشمن در یکی از کشورهای منطقه

  • کد خبر: 137906
  • /
  • 5 بهمن 1401 - ۱۳:۲۶
  • /
  • سیاسی

به روایت از پایگاه خبری حبرچی : – اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار محمد تولایی معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که صبح امروز (چهارشنبه) به‌منظور تشریح برنامه‌های یادواره چهلمین سالگرد شهادت شهید حسن باقری و شهدای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین برگزار شد، اظهار داشت: در آستانه سالگرد شهدای اطلاعات سپاه پاسداران هستیم؛ سردار حسن باقری مؤسس سازمان اطلاعات سپاه بود و به همین دلیل روز نهم بهمن روز شهادت ایشان «روز شهدای اطلاعات سپاه پاسداران» نام‌گذاری شده است.

جانشین سازمان اطلاعات سپاه: مسلح کردن اغتشاشگران یکی از راهبردهای دشمن است

سردار تولایی با اشاره به اهمیت اطلاعات در دفاع مقدس گفت: در زمان آغاز جنگ تحمیلی، سپاه هیچ تجربه‌ای در زمینه مبارزه با دشمن خارجی نداشت و به همین دلیل بخش اطلاعات و سایر ساختارها باید تأسیس می‌شد؛ بر همین اساس وقتی حسن باقری وارد جبهه می‌شود، به واسطه خلأ موجود در زمینه اطلاعات، اقدام به تأسیس مجموعه اطلاعات و جمع‌آوری اطلاعات می‌کند.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه ادامه داد: شهید باقری بعد از فعالیت در این حوزه، اطلاعات جمع‌آوری شده را شکل می‌دهد و خلأهای دفاعی دشمن را شناسایی می‌کند که این اقدامات موجب دست برتر ما در اطلاعات می‌شود و در نتیجه، عملیات‌های مختلف طراحی و پیروزی‌های بزرگ همراه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات شهید حسن باقری موجب شد که دشمن ابتکار عمل را در صحنه نبرد از دست بدهد، به همین دلیل کمتر از دو سال توانستیم سرزمین‌های اشغالی خود را از دست رژیم بعثی آزاد کنیم؛ بنابراین بزرگداشت شهید حسن باقری و چهار هزار و 36 شهید اطلاعات سپاه فرصتی برای گرامیداشت یاد و خاطره این شهدای بزرگ و این خلاقیت‌ها در دفاع مقدس است.

سردار تولایی افزود: مراسم اصلی بزرگداشت شهید حسن باقری و شهدای اطلاعات سپاه پاسداران روز یکشنبه هفته آینده در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) با حضور سرلشکر‌ غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکز خاتم‌الانبیاء (ص) و به‌صورت ویدیوکنفرانسی در سپاه‌های استانی و سایر دانشگاه این مراسم برگزار می‌شود که مراسمی نیز هم‌زمان در یادمان شهید باقری برگزار خواهد شد تا پیوند نسلی را بتوانیم بین شهدا و نسل جدید برقرار کنیم.

رئیس ستاد یادواره چهلمین سالگرد شهادت باقری اضافه کرد: ارائه برخی خدمات توسط گروه‌های جهادی دانشگاه افسری امام حسین (ع) در کمک به مناطق محروم ایلام، توزیع بسته‌ها و کمک‌های مومنانه‌ای به یاد شهید باقری و مسابقات ورزشی به همراه نمایشگاه نقش اطلاعات در دفاع مقدس، حضور در منازل شهدای اطلاعات بخشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این روز است.

وی‌ یادآور شد: انجام هر عملیات نظامی بدون شناخت و داشتن اطلاعات ممکن نبود و این در حالی بود که سپاه برای مقابله با بخش امنیتی تشکیل شده بود و سابقه هیچ‌گونه کار نظامی نداشت؛ بر این اساس، شهید باقری برای هدایت بحث‌های عملیاتی، خود را به‌عنوان فردی که تحلیل‌های اطلاعاتی انجام می‌دهد، معرفی می‌کند.

سردار تولایی گفت: اطلاعات سپاه در دفاع مقدس چهار هزار و 36 شهید تقدیم کرده است که این شهدا سهم به‌سزایی در پیروزی‌های ما در جنگ تحمیلی داشتند؛ در این رابطه تاکنون 254 عنوان کتاب درخصوص شهدای اطلاعات عملیات منتشر و 304 یادواره استانی اطلاعات عملیات نیز برگزار شده است.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه تأکید کرد: چشم‌های تیزبین نیرو‌های اطلاعاتی و عملیاتی ما همواره دشمنان را رصد می‌کند و بخش زیادی از شکست‌های توطئه‌های دشمنان به دلیل اطلاعاتی است که نیرو‌های ما در اختیار دارند.

وی عنوان کرد: چندی پیش نیرو‌های اطلاعاتی برخی کشور‌های مخالف نظام اسلامی در منطقه نشستی داشتند که آن‌ها علی‌رغم اینکه تمامی جوانب را در اغتشاشات اخیر سنجیده بودند، ولی در این جلسه به شدت آشفته بودند؛ زیرا شرکت‌کنندگان در این نشست اعتراض داشتند که برآورد‌های غلطی درخصوص ایران ارائه و این موضوع باعث شد که به واسطه دخالت‌هایی که در قالب حمایت از اغتشاشات انجام دادیم، اکنون باید منتظر اقدام تلافی‌جویانه ایران باشیم.

سردار تولایی با تأکید بر اینکه چشم‌های تیزبین نیرو‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران همواره تحرکات دشمنان را رصد می‌کند، گفت: در دوران دفاع مقدس، آمریکا بعد از عملیات بیت‌المقدس مجبور شد که آواکس‌های خود را به منطقه بیاورد و اطلاعات مربوط به رزمندگان اسلام را به عراق بدهد؛ ولی علی‌رغم این تلاش آن‌ها، توانستیم عملیات‌های بزرگ و موفقی همچون کربلای پنج و والفجر هشت را انجام دادیم.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه در پایان خاطرنشان کرد: هرگونه تحرکات دشمنان زیر دید نیرو‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد؛ به عنوان مثال دستگیری جاسوس‌هایی که در سال‌های اخیر صورت گرفت، نشان از اشراف اطلاعاتی ما دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *