ناکامی در سرقت مجسمه 10 تنی "رامسس دوم"

ناکامی در سرقت مجسمه 10 تنی "رامسس دوم" – اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مقامات مصری 3 نفر را که قصد سرقت مجسمه 10 تنی فرعون "رامسس دوم" را داشتند، شناسایی و دستگیر کردند.

به دنبال آن، دادستان مصر با انتشار بیانیه‌ای درباره جزئیات این اتفاق گفته بود که متهمان با همراه داشتن تجهیزات حفاری دستی و همچنین جرثقیل در معدنی در جنوب شهر "اسوان" دستگیر شده‌اند.

دادستانی همچنین اعلام کرده است که افراد مظنون قصد بیرون آوردن مجسمه غول پیکر رامسس دوم و همچنین حفاری آثار باستانی موجود در منطقه "اسوان" مصر را داشتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دادستانی دستور بازداشت 3 مظنون را به مدت 4 روز تا روند انجام تحقیقات صادر کرده است و از پلیس خواسته تا بدون فوت وقت سایر افراد دخیل در این امر را شناسایی و دستگیر کنند.

همچنین در این بیانیه اصالت باستانی و تاریخی مجسمه گرانیتی 3 متری رامسس دوم توسط باستان‌شناسان تأیید و وزن تقریبی آن را حدود 10 تن تخمین زده شده است.

رامسس دوم در حقیقت یکی از مشهورترین فراعنه سلسله نوزدهم در مصر بود که به مدت 67 سال مقتدرانه حکومت کرد و ثبات و رونق را به مصر آورد. وی مانند دولتمردان بین‌المللی امروزی، به صورت ماهرانه دیپلماسی، راهبردهای نظامی و تبلیغات را برای اعتلای مصر و حفظ امپراتوری خود به کار گرفت. به این ترتیب بود که وی به شخصیتی مهم در سیاست خاورمیانه باستان بدل شد.

دادستان‌های مصری اعلام کرده‌اند که فیلم‌های مرتبط با حفاری و مجسمه را در برنامه‌های پیام‌رسان گوشی‌های تلفن همراه هوشمند مظنونان یافته‌اند.

استان "اسوان" واقع در کشور مصر و در حدود 804 کیلومتری از قاهره است که در حقیقت خانه تعدادی از گنجینه‌های باستان‌شناسی باشکوه است؛ از جمله مجموعه "ابوسیمبل" که توسط رامسس دوم ساخته شده بود. معبد بزرگ آن مکان که در مقابل 4 مجسمه عظیم 20 متری فرعون باستان قرار دارد، از صخره‌های محکم تراشیده شده و در حال حاضر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

آثار باستانی | آثار تاریخی , کشور مصر ,

گفتنی است آثار باستانی مصر از طول سالیان گذشته تاکنون دستخوش غارت‌های زیادی توسط افراد و دولت‌های خارجی که در گذشته مصر را مستعمره خود کرده بودند، قرار گرفته است. این موضوع تا جایی است که در طول یک دهه گذشته حدود 29 هزار عتیقه و آثار باستانی که به دنبال غارت و قاچاق آنها به کشورهای خارجی انتقال داده شده بود، پیدا شد.

تلاش مصر برای جذب تماشاگران جام‌جهانی 2022 برای رهایی از وضعیت وخیم گردشگری

نتیجه مطالعه تصاویر ماهواره‌ای که در سال 2016 در ژورنال Antiquity منتشر شد، نشان داد که غارت مکان‌های باستان‌شناسی مصر حتی از نقشه‌های فضایی نیز به وضوح قابل مشاهده است؛ این امر پس از قیام بهار عربی در سال 2011 میلادی به سطوح بیشتری افزایش یافته است.

"محمد ابراهیم"؛ وزیر آثار باستانی مصر در آن زمان گفت: سارقان به سایت‌های باستان‌شناسی ما حمله می‌کنند و یافته‌های خود را به بالاترین قیمت‌ها می‌فروشند. آنان از موقعیت امنیتی مصر برای غارت آینده اقتصادی کشور ما و دزدی از فرزندان‌مان سوء استفاده می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *